Забудова Щекавиці: правоохоронці борються, в КМДА ігнорують

Забудова Щекавиці: правоохоронці борються, в КМДА ігнорують
Забудова Щекавиці: правоохоронці борються, в КМДА ігнорують
Нацполіція розслідує в Києві факти можливих порушень законодавства при будівництві житлової багатоповерхівки на вул. Лук’янівській, 22.

За інформацією правоохоронців, дніпровський бізнесмен Андрій Анферов не отримав погодження на проведення таких робіт від КМДА, хоча мав це зробити, адже ділянка під будинком знаходиться в Центральному історичному ареалі Києва і на заповідній території гори Щекавиці. Також слідчих зацікавив той факт, що право власності на цю будівлю було зареєстровано ще до того, коли вона була зведена. На думку юристів та активістів, це було зроблено задля того, щоб забудовники могли здійснювати роботи під виглядом реконструкції існуючого обєкта. Нещодавно в рамках кримінального провадження на землю під цим будинком було накладено арешт, але надалі такий захід було оскаржено – підставою слугував той факт, що, не дивлячись на півторарічний скандал навколо даної забудови, чиновники столичної мерії досі не визнали її самочинною.

Як стало відомо , правоохоронці розслідують обставини будівництва житлової багатоповерхівки на вул. Лук’янівській, 22 в Шевченківському районі Києва.

Слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №12021105100004116, яке було відкрито Шевченківським управлінням Нацполіції Києва ще 21 листопада 2021 року. Попередньо правоохоронці інкримінують фігурантам цього провадження скоєння злочинів, передбачених двома статтями Кримінального кодексу України – ст. 356 (самоправство) і ч.1 ст. 365-2 (зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги).

У ході слідства правоохоронцями було встановлено, що житловий будинок за вищевказаною адресою зводиться незаконно і що це призвело до пошкодження пам`ятки архітектури. При цьому, слідчі зазначають, що дані роботи проводять невстановлені ними особи. Також правоохоронці з’ясували, що приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу (його ім’я та прізвище в судових ухвалах по цьому провадженню “засекречені”. – ) в порушення вимог чинного законодавства 4 лютого 2021 року здійснив реєстрацію права власності відносно згаданої будівлі – без наявності будь-яких правоустановчих документів та на підставі підробленого технічного паспорту. 

Ще 14 грудня 2022 року Шевченківський районний суд за клопотанням місцевої окружної прокуратури наклав арешт на ділянку з кадастровим номером 8000000000:91:111:0032 площею 0,0848 га, на якій здійснюється це будівництво. Згідно з відповідною судовою ухвалою, були заборонені будь-які дії щодо відчуження та розпорядження цією землею, у тому числі заборонено проведення будівельних робіт.

 eqiqzidztitqzrz

Втім, вже 26 січня 2023 року Київський апеляційний суд задовольнив скаргу власника ділянки (про нього мова йтиме нижче. – КВ) щодо скасування судової ухвали про накладення арешту на ділянку. Землевласнику вдалося переконати служителів Феміди, що “арештовувати” це майно можна було лише у тому випадку, якби Департамент архітектурно-будівельного контролю Київської міськдержадміністрації (ДАБК КМДА) встановив факт встановив факт самочинного будівництва, чого в даному випадку зроблено не було.

Вже через тиждень, 2 лютого 2023 року, Шевченківський райсуд наклав арешт на житловий будинок на вул. Лук’янівській, 22 (загальна площа 3977, 5 кв.м., житлова площа 1831, 7 кв.м.), задовольнивши таким чином відповідне клопотання прокуратури. 

Таким чином власнику будівлі було заборонено вчиняти дії щодо розпорядження та користування цим майном, у тому числі із забороною проведення будь-яких будівельних робіт. І наразі в держреєстрі судових рішень відсутня інформація щодо оскарження відповідної судової ухвали в суді апеляційної інстанції.

Що саме розслідують правоохоронці

Як стало відомо КВ, власником ділянки вул. Лук’янівській, 22 з 19 листопада 2020 року є Андрій Анферов. Цільове призначення цієї землі – “для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд”. 

27 травня 2021 року Департамент ДАБК КМДА зареєстрував повідомлення про початок будівельних робіт з реконструкції житлового будинку за вказаною адресою. Замовником цих робіт виступила фізична особа (хто саме, у відкритих джерелах інформація відсутня, але найімовірніше, це був власник землі. – ), а підрядником було зазначено ТОВ “Укрпрогресбуд”. 

Що цікаво, через декілька днів вищезгаданий департамент з якихось причин повернув це повідомлення на доопрацювання. Але забудовників це не зупинило – 8 червня 2021 року було зареєстроване повідомлення про початок будівельних робіт з реконструкції вже не житлового будинку, а “приміщень житлового будинку”. Підрядником цих робіт було вказано вищезгадане ТОВ “Укрпрогресбуд”. 

Надалі, 4 листопада 2021 року приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Руслан Швець зареєстрував за Андрієм Анферовим право власності на вищезгаданий будинок загальною площею 3977, 5 кв.м. – інформація про це зазначена у витягу з Держреєстру речових прав на нерухоме майно. 

Втім, як з’ясували правоохоронці, у листопаді 2021 року, станом на початок слідства за вказаною адресою не було жодного будинку. Відповідно, у даному випадку ставиться під питання можливість здійснення реконструкції, адже, відповідно до вимог законодавства України, в рамках таких робіт “перебудовуються” існуючі споруди. 

Про те, що на цій ділянці не було об’єктів нерухомості, правоохоронцям також повідомив попередній власник землі – неназвана в судових ухвалах фізична особа, яка володіла даною ділянкою у період  2008-2020 років. Крім того, 8 грудня 2021 року Нацполіція зафіксувала відсутність будь-яких будівель на вул. Лук’янівській, 22 під час огляду згаданої ділянки. У цей же період слідчі встановили, що ця земля огороджена, на ній знаходиться будівельна техніка і проводяться земляні роботи, зокрема – щодо влаштування буроін`єкційних паль. 

Буквально через рік, станом на 4 грудня 2022 року, правоохоронцями вже було офіційно зафіксовано, що на цій землі “з’явився” будинок – саме того дня слідчий Нацполіції визнав його речовим доказом у цьому кримінальному провадженні. 

За інформацією порталу “ЛУН”, висота цього будинку – 8 поверхів.

При цьому, в рамках слідства у Нацполіції з’ясували, що забудовники не погоджували науково-проєктну та проєктну документацію щодо проведення будівельних робіт із Департаментом охорони культурної спадщини КМДА – про це правоохоронцям повідомили самі чиновники. У вказаному департаменті уточнили, що посадовці не реєстрували дозвіл на проведення земляних робіт за згаданою адресою. Хоча в даному випадку усі ці погодження були необхідні, адже вказана земельна ділянка розташована у Центральному історичному ареалі міста, в зоні охоронюваного ландшафту, на території пам`ятки археології національного значення “Культурний шар городища ІХ-ХІІІ ст. Щекавицька гора”, на території пам’ятки ландшафту та історії місцевого значення “Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпра”. 

Що стосується реєстрації права власності щодо будинку на вул. Лук’янівській, 22, то правоохоронців зацікавили відразу декілька обставин. 

Зокрема, мова йде про сумнівний технічний паспорт на цю будівлю, який начебто було підготовлено ТОВ “ЕЮБ Гривна-Плюс” і на підставі якого було здійснено реєстрацію. Справа в тому, що директор вказаного ТОВ, якого було допитано в якості свідка, повідомив слідчим про те, що його компанія з 2014 року не проводить будь-якої господарської діяльності і вказаний технічний паспорт нею не створювався. 

Крім того, керівник ТОВ “ЕЮБ Гривна-Плюс” зазначив, що з Андрієм Анферовим він не знайомий і ця особа не була клієнтом його компанії. 

Столичний адвокат і правозахисник Олександр Дядюк повідомив , що київські забудовники нерідко здійснюють реєстрації неіснуючих споруд задля легалізації будівельних робіт. Тобто, реєстратори фіксують “на папері”, що на певній ділянці знаходиться якесь нерухоме майно, і це дозволяє в подальшому реконструювати його згідно з відповідними дозволами. У даному випадку мова може йти саме про таку історію. 

Схожої думки дотримуються і в ГО “Штаб оборони Києва”, яка неодноразово відвідувала будівельний майданчик на вул. Лук’янівській, 22. Зокрема, у цій громадській організації вказують на те, що замовник будівництва “якимось сумнівним шляхом зареєстрував на цій ділянці гігантський садибний будинок, якого там ніколи не було і не могло бути, адже, зокрема, радянське законодавство не дозволяло будувати садибні будинки площею понад 80 кв.м”. 

При цьому, як зазначили в “Штабі оборони Києва”, крім таких будівель, на даній землі взагалі нічого не можна зводити, адже, згідно з Генеральним планом Києва, ця територія відноситься до земель садибної забудови.

Передісторія

Як раніше повідомляла , скандали навколо будівництва будинку вул. Лук’янівській, 22 тривають вже більше півтора року, але наразі жоден з профільних органів так і не зміг зупинити проведення відповідних робіт.

Так, ще у вересні 2021 року забудовники не допустили співробітників Департаменту ДАБК КМДА на об’єкт будівництва, а власник ділянки не відгукнувся на вимогу чиновників з’явитися до вказаного департаменту з пакетом дозвільних документів. 

Невдовзі після цього, у жовтні того ж року, Департамент охорони культурної спадщини КМДА за результатами перевірки на вказаній ділянці видав припис на припинення підготовчих та будівельних робіт та висунув до власника землі вимогу надати всю необхідну проєктну та дозвільну документацію на містобудівні перетворення в історичній частині Києва. Однак цей припис теж виконано не було.

Надалі, 12 листопада 2021 року, біля будівельного майданчика на вул. Лук’янівській, 22 відбулося виїзне засідання комісії при КМДА з перевірки інформації щодо резонансних об’єктів будівництва. 

Під час цього заходу науковець Інституту археології НАН України В’ячеслав Баранов назвав дії власника ділянки “нахабним будівництвом”, оскільки перед початком земляних робіт не було проведено обов’язкових археологічних досліджень на глибину культурного шару. 

Також науковець задався питанням – яким чином ця ділянка могла опинитися у приватній власності, якщо, у відповідності до законодавства України, землі пам’яток археології можуть перебувати лише у держвласності. Тоді з’ясувалося, що ділянка “перейшла до приватних рук” у далекому 2003 році і тепер для її повернення у держвласність необхідно пройти тривалу процедуру викупу землі.

У свою чергу директор Центру археології Києва Інституту археології НАНУ Михайло Сагайдак під час засідання заявив, що ця ділянка є вкрай важливою для збереження пам’ятника археології національного значення. За його словами, гора Щекавиця – один із основних об’єктів київської середньовічної археології. За даними вченого, у межах ділянки на вул. Лук’янівській, 22 можуть знаходитися фундаменти середньовічної кам’яної церкви.

Крім того, членам комісії стало відомо, що власник ділянки не отримав погодження проектної документації у КП “Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт”. Хоча таке погодження було обов’язковим, адже будівництво ведеться на зсувонебезпечній території та вздовж підпірної стіни схилу.

16 листопада 2021 року вищезгадана комісія розглянула скарги на це будівництво від громади Шевченківського района. Мова йшла, зокрема, про те, мешканці сусідніх будинків, які розташовані вище по схилу гори Щекавиця, побоюються зсувів, які можуть трапитися через проїзд великовантажної будівельної техніки. За результатами обговорення комісія прийняла рішення направити низку звернень щодо вказаних робіт до Інституту археології НАН України, Міністерства культури та інформаційної політики і структурних підрозділів КМДА. 

Нагадаємо, через дорогу, на вул. Лук’янівській, 19, розташований ще один скандальний та, ймовірно, незаконний об’єкт – клубний будинок “Podilsky”. Незважаючи на те, що роботи з його будівництва були завершені ще в 2020 році, офіційно цей об’єкт так і не було введено в експлуатацію. І можна припустити, що ніколи не буде.

Справа в тому, що 16 серпня 2018 року Департамент ДАБК КМДА скасував право на початок виконання будівельних робіт за вказаною адресою. Однією із головних причин стало те, що замовник робіт – ТОВ “Скайфорт” – не отримав необхідні погодження органів охорони культурної спадщини, які б легітимізували будівництво на горі Щекавиця. 

Вказана компанія намагалася оскаржити дій чиновників в судовому порядку, але 20 липня 2022 року Верховний суд України остаточно відмовив їй в задоволенні такого позову.

Дійові особи

За даними аналітичної системи Youcontrol, Андрій Анферов зареєстрований у місті Дніпро. Він же є одноосібним власником ТОВ “БК “Концепт Девелопмент” (до червня 2021 року компанія мала назву “Укрпрогресбуд”) – підрядника т.зв. “реконструкції будинку на вул. Лук’янівській, 22”.

Андрій Анферов також є співзасновником ТОВ “Будівельна група (БГ) “Апріорі”, яке, за інформацією видання “Мінфін”, звело комплекс малоповерхових зблокованих житлових будинків (таунхаусів) “Щасливий маєток” на вул. Олегівський в Подільському районі Києва. Також вказана особа є головою ОСББ, що обслуговує вказаний комплекс. За даними "Мінфіну", замовником будівництва таунхаусів “Щасливий маєток” була “Патріарша добродійна фундація” – товариство, яке знаходилося в управлінні Дніпропетровської єпархії Української православної церкви Київського патріархату.

Ще одним засновником вищезгаданого ТОВ “БГ “Апріорі” є мешканець Дніпра Ігор Кривченко. Він до 2020 року також був керівником ТОВ “Перемога Плюс”, яке система Youcontrol відносить до неформальної “групи родини Петровських”. Ключовою особою даної групи є дніпровський бізнесмен Олександр Петровський (перше прізвище – Налекрешвілі), відомий під прізвиськом “Нарік”. Що цікаво, до вказаної групи серед іншого також входить компанія, яка має досить промовисту назву – ТОВ “Щасливий маєток”.

Також Андрій Анферов є власником ТОВ “Віарон” – компанії, яка є замовником будівництва житлового комплексу “ArtHof” на вул. Січових Стрільців, 17 у Дніпрі. Реалізація цього проєкту також стала причиною скандалів. Наприклад, в лютому 2022 році ГО “Громадська антикорупційна рада” звинуватила забудовників цього ЖК в тому, що вони не отримали погодження на свої роботи від органів охорони культурної спадщини. Хоча, на думку представників громадської організації, в даному випадку це було потрібно, так як територія під вказаним комплексом входить до місцевого історичного ареалу “Центральний”.

Департамент охорони культурної спадщини з 7 вересня 2018 року очолює Олександр Никоряк (на колажі праворуч). Діяльність цієї структури з початку 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Володимир Прокопів (також є депутатом діючого IX скликання Київради від “Європейської солідарності”).

Обов’язки директора Департаменту ДАБК КМДА з 13 січня 2020 року виконує заступник директора цієї структури Оксана Попович (на колажі ліворуч). На цій посаді чиновниця працює, поки офіційний директор даного департаменту Володимир Кузьменко перебуває у відпустці для догляду за дитиною (очолює цю структуру з 3 лютого 2017 року). 

Діяльність цього департаменту з 2018 року контролю заступник голови КМДА Вячеслав Непоп.

КиївВлада

"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили