Бездонна система: витрати КП “Інформатика” на відеоспостереження столиці наближаються до півмільярда гривень
Виявилося, що один із нинішніх співзасновників цієї компанії Валерій Клебан стояв біля витоків запровадження в столиці системи відеоспостереження. В 2016 році він був заступником керівника профільного Управління інформаційно-комунікаційних систем та захисту інформації апарату КМДА. А очолював це управління тоді Юрій Назаров (на колажі праворуч), якого називали “обличчям цифровізації столиці” та пов’язували з численними корупційними схемами в цій сфері. На сьогодні, за найгрубішими підрахунками, КП “Інформатика” спрямувало на впровадження та обслуговування системи відеоспостереження столиці 476 млн гривень, з яких найбільша доля дісталася згаданому ТОВ “Інженіринг-Аналітика”.
Як стало відомо KВ з оголошення електронної системи ProZorro, 31 березня 2023 року КП "Інформатика" (*) уклало з ТОВ “Інженіринг-Аналітика” (**) договір на супровід та технічну підтримку комплексної системи відеоспостереження Києва. Ціна договору склала 27,99 млн гривень.
Згідно з умовами договору, за ці кошти до кінця 2023 року (протягом 9 місяців) підрядник повинен здійснювати повне технічне обслуговування 4921 відеокамери, 60 кнопок звернення, 161 одиниці мережевого та каналоутворюючого обладнання, 872 км кабельних ліній, а також виконувати до 120 запитів замовника щодо вирішення різного роду проблем з системою.
Вказану закупівлю КП "Інформатика" провело за спрощеною процедурою. Нагадаємо, що у разі подання для участі у такій закупівлі однієї пропозиції, вона відразу переходить на стадію розгляду цієї пропозиції, а не відміняється, як у відкритих торгах. Для участі у закупівлі на супровід та технічну підтримку комплексної системи відеоспостереження Києва пропозицію подало тільки ТОВ “Інженіринг-Аналітика”, з яким підприємство й уклало договір.
Сталося так зовсім не випадково, адже ТОВ “Інженіринг-Аналітика” надає КП “Інформатика” послуги з супроводу та підтримки столичної системи відеоспостереження вже протягом останніх трьох років. З травня 2020 року по нинішній час між ними було укладено три такі договори (без врахування нинішнього) загальною вартістю 45,24 млн гривень (перший – 13,96 млн гривень, другий – 18,88 млн гривень, третій – 12,4 млн гривень).
Кожен з цих договорів передбачав супровід та техпідтримку різної кількості обладнання, що унеможливлює точне порівняння розцінків ТОВ “Інженіринг-Аналітика” по роках. Подібні кількісні дані були лише у договорі, підписаному між сторонами під час війни – 7 листопада 2022 року: підрядник повинен був обслуговувати 4328 відеокамер, 60 кнопок звернення, 155 одиниць мережевого та каналоутворюючого обладнання та 747 км кабельних ліній. По факту підряднику за надання цих послуг протягом лише двох місяців сплатили 12,18 млн гривень, що за найгрубішими підрахунками вдвічі дорожче, ніж передбачено нинішнім договором.
Невипадкова компанія
Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Інженіринг-Аналітика” зареєстровано в 2017 році. Статутний капітал – 1,2 млн гривень. Основний вид діяльності – електромонтажні роботи. Засновники – Олег Сохан (директор), Володимир Перепелиця та Валерій Клебан.
Згідно з біографією Валерія Клебана, в 2016 році він активно будував кар’єру на Хрещатику, 36, займаючи там різні посади. Спочатку він працював в управлінні організаційно-аналітичного забезпечення діяльності Київського міського голови, після чого був заступником начальника Управління інформаційно-комунікаційних систем та захисту інформації апарату КМДА (з 4 квітня 2016 року – інформаційно-комунікаційних технологій).
Зазначимо, що саме у 2016 році у столиці розпочали запроваджувати комплексну систему відеоспостереження в рамках програми “Безпечна столиця”, що була частиною міської ініціативи Kyiv Smart City. Координатором та фактичним керівником цього проекту був Юрій Назаров, який з вересня 2015 по жовтень 2016 року очолював Управління ІКТ та захисту інформації апарату КМДА. При цьому ТОВ “Інженіринг-аналітика”, що нині належить колишньому підлеглому Назарова, позиціонує своїх працівників фахівцями якраз із реалізації муніципальних програм “Безпечне місто” та “Безпечні дороги”.
За даними Clarity Project, за результатами участі у публічних закупівлях “Інженіринг-Аналітика” отримало 444 підрядів на 647,29 млн гривень. Найбільший замовник – столичне КП “Інформатика”, з яким було підписано 35 договорів майже на 196 млн гривень.
Бездонна система
Осягнути витрати на впровадження в Києві комплексної системи відеоспостереження важко. Адже як два роки тому КВ дізналася від голови комісії Київради з питань дотримання законності, правопорядку та протидії корупції VIII скликання Олега Бондарчука (фракція “ВО “Свобода”), на певному етапі впровадження комплексної системи відеоспостереження вона була виведена із програми "Безпечна столиця" до програми "Електронна столиця" і як наслідок – його комісія вже не змогла контролювати витрати коштів на неї.
Тоді депутат зауважував, що такий “перехід” було зроблено навмисно для того, щоби безконтрольно витрачати бюджетні кошти, хоча, як він зазначав, всі розуміли, що система відеоспостереження відноситься саме до питань безпеки, а не інформатики.
За даними публічного модуля аналітики BI.Prozorro, КП “Інформатика” з 2016 року провело півтори сотні закупівель, які пов’язані зі створенням та обслуговуванням комплексної системи відеоспостереження Києва. За їх результатами було укладено 136 договорів на суму 476,81 млн гривень, які стосувалися закупівлі відеокамер, розробки програмного забезпечення, а також техпідтримки і супроводу системи. До слова, із вказаної суми найбільше підрядів (26 загальною ціною 139,26 млн гривень) дісталося ТОВ “Інженіринг-Аналітика”.
Однак це далеко не всі витрати. Як раніше повідомляла KВ, протягом останніх шести років КП “Інформатика” займалося створенням та дооснащенням Ситуаційного центру протидії загрозам в Києві. Цей центр також дотичний до комплексної системи відеоспостереження, адже повинен буде в тому числі обробляти отримані з камер відео та зображення. КП “Інформатика” ще навіть не приступило до будівництва цього центру, при цьому з 2016 року на його створення та дооснащення укладено вже 12 договорів вартістю 293,25 млн гривень.
Частина закупівель зі створення комплексної системи відеоспостереження в Києві обросли кримінальними провадженнями. Зокрема, за матеріалами провадження Нацполіції №12018100120000909 від 05.09.2018 року, у 2017 році посадові особи КП “Інформатика”, задля отримання неправомірної фінансової вигоди, порушили законодавство під час проведення закупівель на створення комплексної системи відеоспостереження у Києві – внесли неправдиві відомості до договорів із ТОВ “Інтелекшуал Констракшн”.
КП “Інформатика” має кримінальний шлейф і в інших сферах своєї діяльності. Так, ще у жовтні 2019 року СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом можливого присвоєння бюджетних коштів при впровадженні системи управління та контролю мереж зовнішнього освітлення Києва, чим займалося КП “Інформатика”. Слідство попередньо встановило, що при реалізації цього проєкту була в тому числі завищена вартість обладнання. Також, за даними правоохоронців, таке обладнання в більшості випадків не вдавалося виявити, а його використання з метою економії коштів було просто неможливим.
Нагадаємо, нещодавно аудитори Київської міськдержадміністрації (КМДА) встановили, що у 2018-2020 роках керівництво КП “Інформатика” допустило фінансових порушень на суму 75,01 млн гривень, що призвело до втрати близько 39,09 млн бюджетних гривень. Зокрема, за даними аудиторів, КП “Інформатика” допустило ряд недоліків і прорахунків при реалізації заходів зі створення та впровадження програмно-апаратного комплексу Єдиного диспетчерського центру моніторингу роботи транспорту та збору інформації (”ЄДЦ”) через невикористання призначеного придбаного обладнання для забезпечення його роботи.
Також нагадаємо, що згідно зі звітом Департаменту ІКТ КМДА щодо виконання у 2022 році Комплексної міської цільової програми “Електронна столиця” на 2019-2022 роки, минулого року КП “Інформатика”, розвиваючи сферу відеоспостереження, придбало 182 камери та налагодило роботу 182 комплектів відеокамер на перехідних станціях метрополітену, встановлених у 2021 році. На це з бюджету було витрачено 38,4 млн гривень, тоді як програмою було передбачено 150 млн гривень. Однак це не економія на закупках, просто планувалось зробити набагато більше.
КП “Інформатика” засновано Київрадою у 2002 році. Обов’язки директора КП “Інформатика” з 6 вересня 2021 року тимчасово виконує Вероніка Малкова. На цій посаді вона змінила такого ж “тимчасово керівника” Миколу Пихтіна, який очолював дане підприємство у такому статусі з 9 жовтня 2017 року.
КП "Інформатика" підпорядковане Департаменту ІКТ КМДА, який з 27 серпня 2021 року очолює Олег Половинко (на колажі по центру). З 3 березня 2017 року по 29 квітня 2020 року, цією структурою керував скандально відомий Юрій Назаров, який був “обличчям цифровізації в Києві” та з персоною якого пов’язують численні порушення в даній сфері.
Діяльність Департаменту ІКТ КМДА з 2 квітня 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич (на колажі ліворуч).
Протягом 2018-2020 років, роботу цієї структури почергово контролювали заступники голови КМДА Дмитро Давтян (звільнений з посади 29 листопада 2019 року) і Олександр Густєлєв (звільнений 1 грудня 2021 року), перший заступник голови КМДА Микола Поворозник, а також безпосередньо сам голова КМДА Віталій Кличко.
* КП “Інформатика” (код ЄДРПОУ: 31024875)
** ТОВ “Інженіринг-Аналітика” (код ЄДРПОУ: 41522192)
"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили
Читайте більше новин по темі:
Распечатать