Українцям почнуть закривати банківські рахунки, якщо вони відмовляться відповідати на питання щодо зв’язків з Росією

Українцям почнуть закривати банківські рахунки, якщо вони відмовляться відповідати на питання щодо зв’язків з Росією
Українцям почнуть закривати банківські рахунки, якщо вони відмовляться відповідати на питання щодо зв’язків з Росією
Українським громадянам та бізнесу доведеться давати пояснення щодо наявності/відсутності економічних зв’язків із фізособами та юрособами з РФ. Якщо українці відмовляться надавати інформацію чи відповідати на запитання, то банк повинен буде заблокувати їхні операції за рахунком або навіть закрити його у примусовому порядку.

Про це йдеться у відповідях НБУ на запити банків, які опинилися в розпорядженні ЗМІ.

Вони супроводжуються листом НБУ №25-0005/36473. Регулятор надав відповіді на 31 питання фінансистів на 12 сторінках.

Це практичні роз’яснення до постанови Нацбанку №26 від 16 березня, про яку раніше писали ЗМІ. Цим документом від банків зажадали перевіряти всіх своїх клієнтів (фізособ та юросіб) на зв’язок з Росією, як і їхніх партнерів/контрагентів. Якщо компанія, наприклад, закуповує сировину чи апаратуру в якогось постачальника, то вона не тільки повинна знати, що той не має російського походження, але також, що не має партнерів у РФ (крім росіян, яким Україна надала статус учасника бойових дій після 14 квітня 2014 року).

Після появи в березні постанови НБУ №26 банкіри почали запитувати ці відомості у своїх клієнтів - про їхні зв’язки з РФ та зв’язки їхніх партнерів. Однак часто не одержали від них потрібної інформації.

Банкіри скаржилися, що їм відмовлялися відповідати на ці питання. Тому в Національний банк від фінансистів посипалися питання, як виконувати його вимоги за тотального ігнор.

Наразі Нацбанк дав на них відповіді та виділив основне:

1. Банкам рекомендують провести опитування своїх клієнтів щодо зв’язків із РФ, і навіть періодично оновлювати і актуалізувати цю інформацію. На практиці це означає, що українцям та бізнесменам із банківськими рахунками почнуть ставити відповідні питання, а може навіть попросять заповнити опитувальник/анкету. Це може відбуватися як при відкритті нового рахунку або регулярних оновленнях даних (повторних верифікаціях), так і під час користування вже наявним рахунком.

2. Просто так відмахнутися від банку та не відповісти на його питання про зв’язки з РФ не вийде. У своїх відповідях НБУ чітко заявив, що за це можуть застосовуватися ті самі санкції, що й за порушення базових правил фінансового моніторингу з ухвали Нацбанку №65 від 19 травня 2020 року. Банк має право зупинити фінансові операції клієнта, заблокувати його рахунок, а якщо той навіть після цього не надасть потрібну інформацію, то й закрити йому рахунок в односторонньому порядку.

3. Такі ж санкції – блокування/закриття рахунку – можуть застосовуватись до тих, хто надасть недостовірну інформацію. Банкіри не обмежуватимуться лише тими даними, що отримають від людей та бізнесу. Вони також збиратиму інформацію про їхні зв’язки самостійно, у тому числі з відкритих джерел.

4. Вимоги щодо надання відомостей з економічних зв’язків з’являться у базових банківських договорах із клієнтами. Там мають бути описані санкції за відмову людини/компанії надавати дані.

5. Вся ця інформація зберігатиметься у самих банках. Але має бути надана до Національного банку після його запиту. Скільки може бути таких запитів і з якою метою НБУ подаватиме їх - цього регулятор не пояснив.

У своїх питаннях до Нацбанку фінансисти часто запитували у регулятора вичерпну анкету чи критерії, за якими потрібно збирати інформацію про клієнтів. Однак у НБУ щоразу наголошували, що ці критерії в рамках фінмоніторингу банкам доведеться опрацьовувати самостійно.

Тільки один раз НБУ у відповідях дав більш-менш конкретні критерії - 5 ознак походження коштів з РФ.

Коли гроші приходять:

1. Від громадянина держави, яка здійснює збройну агресію проти України (крім громадян такої держави, яким надано статус учасника бойових дій після 14 квітня 2014 року), та/або фізичної особи, місцем постійного проживання (перебування, реєстрації) якої є держава, яка здійснює озброєну агресію проти України, у тому числі з рахунків, відкритих у третіх країнах.

2. Від юридичної особи, створеної та зареєстрованої відповідно до законодавства держави, яка здійснює збройну агресію проти України, у тому числі з рахунків, відкритих у третіх країнах.

3. З фінансової установи, яка зареєстрована/має місцезнаходження в державі, яка здійснює збройну агресію проти України.

4. Джерелом походження є кошти, одержані від продажу активів на території держави, що здійснює збройну агресію проти України.

5. Від юридичної особи, про яку є інформація про наявність у її структурі власності держави-агресора, юридичної особи-резидента держави-агресора, фізичної особи резидента та/або громадянина держави-агресора.

"Вищезазначений перелік не вичерпний, банк з урахуванням моніторингу фінансових операцій клієнтів може визначити додаткові ознаки походження коштів із держави, яка здійснює збройну агресію проти України", - йдеться у відповідях Нацбанку.

"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили

Читайте більше новин по темі:


Распечатать