Кабмін схвалив «антиолігархічний пакет» із чотирьох законопроектів, розроблених НАЗК
Кабінет міністрів схвалив «антіолігархічний пакет» із чотирьох законопроектів, розроблених та поданих на розгляд Уряду Національним агентством щодо запобігання корупції. Про це повідомляє НАЗК.
Йдеться про законопроекти щодо зменшення олігархічного впливу на політичні партії та вибори:
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо мінімізації потенційного олігархічного впливу на політичні партії, залучення до діяльності політичних партій осіб з інвалідністю та вдосконалення механізму державного фінансування статутної діяльності політичної партії»;«Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення процедури притягнення до відповідальності за адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, та деякі інші правопорушення»;«Про внесення змін до Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» у зв’язку з ухваленням Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення процедури притягнення до відповідальності за адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією та деякі інші правопорушення»;«Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо підслідності та підсудності кримінального правопорушення, передбаченого статтею 159-1 Кримінального кодексу України».Особливістю цього пакету проектів законів є його комплексний системний характер. Передбачається, що поновлення звітності політичних партій відбудеться одночасно з удосконаленням механізмів державного контролю за політичними фінансами та забезпеченням невідворотності юридичної відповідальності, зокрема, за правопорушення у сфері фінансування партій та виборів.
Законопроекти зокрема встановлюють зміну підслідності порушень порядку фінансування партій з поліції на Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) з одночасним віднесенням цієї категорії кримінальних проваджень до підсудності Вищого антикорупційного суду (ВАКС). Планується, що справи щодо адмінпротоколів про порушення у сфері політичних фінансів також передаватимуться до ВАКС. Планується оптимізація процедури виявлення та документування правопорушень та вдосконалення процедури судового розгляду та апеляційного оскарження.
Як зазначив заступник Голови НАЗК Андрій Вишневський, запропонований комплексний підхід до цих законопроектів сприятиме синхронізації українського законодавства з рекомендаціями Венеціанської комісії щодо шляхів протидії олігархізації в Україні, викладених у відповідному висновку. У документі наголошується, що боротьба з олігархічним впливом в Україні має здійснюватися не на основі персоналізованого підходу, а комплексно, зокрема через ефективну антикорупційну, антимонопольну, податкову політику та політику державної допомоги.
Також у своєму висновку Венеціанська комісія зазначає, що зменшенню олігархічного впливу сприятиме виконання Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки.
Національне агентство вітає схвалення Урядом цих законопроектів і сподівається на їхній якнайшвидший розгляд та ухвалення Парламентом, — зазначили в НАЗК.
"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили