Financial Times: Дубай став "новою Женевою" для торгівлі нафтою окупантами

Financial Times: Дубай став "новою Женевою" для торгівлі нафтою окупантами
Financial Times: Дубай став "новою Женевою" для торгівлі нафтою окупантами
Після того, як Швейцарія приєдналася до санкцій проти Москви, торгувати російською нафтою стали через країни Близького Сходу. Експерти вважають, що світова картина торгівлі нафтою вже не буде незмінною.

Нижче — короткий зміст та огляд головних знахідок розслідування Financial Times. Основну версію англійською читайте тут .

15479505345 1028c7588f w tidtditriqxkzrz

За даними російської митниці, третина експорту нафти у перші чотири місяці 2023 року припала на ОАЕ.

Після російського вторгнення в Україну значну частину нафтових угод почали укладати через Дубай та інші міста ОАЕ. У період із січня по квітень цього року місцеві компанії купили щонайменше 39 мільйонів тонн російської нафти на суму понад 17 мільярдів доларів. Згідно з російською митною документацією, яку вивчили журналісти, це приблизно третина всього експорту нафти, оформленого на митниці за цей період.

Частина цієї нафти залишилася в ОАЕ, але близько 90 відсотків вирушили з російських портів безпосередньо до нових покупців в Азії, Африці та Південній Америці.

Торгівля енергоресурсами в ОАЕ активно розвивалася ще до вторгнення в Україну, але конфлікт і західні санкції, що послідували за ним, прискорили цей процес.

Вісім із двадцяти найбільших трейдерів російської нафти за період із січня по квітень цього року зареєстровані в ОАЕ — про це свідчать дані митниці.

Торгівля російською нафтою ще більше збагатила ОАЕ: на ринку з’явилося багато покупців та продавців, через місцеві банки проходять нафтові доходи на мільярди доларів, а у вільних економічних зонах країни реєструють безліч нових компаній.

Вторгнення в Україну стало каталізатором розвитку торгівлі нафтою в ОАЕ

ОАЕ — восьмий за величиною виробник нафти у світі, однак власний торговий підрозділ ADNOC (Abu Dhabi National Oil Company — Національна нафтова компанія Абу-Дабі) з’явився лише три роки тому. Близькість країни до зростаючих нафтових ринків в Африці та Азії, а також відсутність прибуткового податку і те, що Емірати дотримуються нейтралітету у політичних питаннях, залучають дедалі більше трейдерів.

Але незважаючи на вигідне географічне положення та сучасну ділову інфраструктуру країни, саме вторгнення в Україну та готовність ОАЕ співпрацювати з російськими підприємствами стали каталізаторами нинішнього зростання.

Санкції не забороняють торгувати російською нафтою через Дубай

The Dubai Multi Commodities Centre (DMCC) – одна з найбільших вільних економічних зон ОАЕ. Згідно з митними документами, 25 зі 104 компаній, які купували російську нафту з січня по квітень цього року, зареєстровані саме в DMCC.

У період із січня по квітень оператор міжнародної торгівлі «Лукойл» Litasko поставив майже 16 мільйонів тонн російської нафти та нафтопродуктів на суму понад сім мільярдів доларів. Більшість угод провела його «дочка» Litasco Middle East DMCC.

Раніше компанія мала лише представництво в ОАЕ, але у 2022 році частина її торгових операцій перемістилася з Женеви в Дубай.

Зареєстровані в DMCC компанії Demex Trading і Qamah Logistics також входять до найбільших трейдерів російської нафти. Обом компаніям ще немає і трьох років.

Торгівля російською нафтою через Дубай є цілком законною. Західні санкції забороняють імпорт лише до ЄС, Великобританії та країн, що застосовують правила G7, такі як Швейцарія. Водночас західні компанії можуть продавати російську нафту в інші частини світу, якщо дотримуватимуться цінових обмежень.

Ці заходи розробили для того, щоб російська нафта продовжувала надходити до незахідних країн, але водночас доходи Кремля знизилися.

Дубайські трейдери не зобов’язані дотримуватися цінових обмежень, але багато хто все ж намагається їх не порушувати, щоб зберегти доступ до західних служб перевезень, банківського обслуговування та страхування.

Наприклад, у женевській компанії Gunvor сказали, що у жовтні зареєстрували другу юрособу в Дубаї, щоб відокремити «обробку та фінансування будь-яких потенційних угод, пов’язаних з Росією», від решти своєї діяльності.

Але, зважаючи на все, деякі трейдери через дочірні компанії в Дубаї купують і продають російську нафту, не дотримуючись цінової стелі, і наймають неєвропейських перевізників та постачальників фінансових послуг.

Можливо, в ОАЕ діє мережа компаній, які обслуговують інтереси «Роснафти»

Найбільший внесок у нафтовий бум у Дубаї робить мережа раніше невідомих компаній з непрозорою структурою власності, які щомісяця поставляють нафту на мільярди доларів.

Серед найбільших трейдерів виявилася компанія Tejarinaft FZCO, зареєстрована у вільній економічній зоні Dubai Silicon Oasis. Її створили за два місяці після вторгнення в Україну.

Судячи з документів, її гендиректор — марокканець Хішам Фізазі. Він вважається директором і єдиним акціонером ще як мінімум двох компаній, які торгують російською нафтою: Amur Trading FZCO (зареєстрована в Dubai Silicon Oasis у серпні) та Amur Investments Ltd (зареєстрована в Абу-Дабі у вересні).

Конкуренти вважають, що за всіма трьома компаніями стоїть "Роснефть", з якою відмовилися співпрацювати колишні партнери, такі як Trafigura або Vitol.

Згідно з митними деклараціями, Tejarinaft, Amur Trading та Amur Investments експортували лише сировину «Роснефти». З вересня до квітня вони продали нафти та нафтопродуктів майже на вісім мільярдів доларів.

Реакція

У головному офісі Litasco у Швейцарії відмовилися від коментарів.

Журналістам не вдалося зв’язатися з Demex Trading та Qamah Logistics.

У "Роснафті" не відповіли на запит про коментар.

Зв’язатися з Tejarinaft не вдалося: електронні листи поверталися, а номер телефону було підключено до лінії питань щодо вільної економічної зони.

З Amur Trading та Amur Investments зв’язатися також не вдалося.

Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО

Читайте більше новин по темі:


Распечатать