«Урядовий кур’єр» цензурують на користь голови партії «Слуга народу»
У травні видання дав доволі нечітку відповідь, і Рух ЧЕСНО надіслав повторний запит, на який головний редактор Сергій Брага відповів 14 червня, тобто порушивши передбачені законом терміни на відповідь.
"Редакція газети зараз закінчує доопрацювання матеріалу, присвяченого розробці Містобудівного кодексу і відповідно в найближчі терміни після підготовки матеріалу буде опубліковано", - йдеться у листі.
Текст публікації згодом з’явився на сайті «Урядовий кур’єр». Рух ЧЕСНО порівняв скрини публікації, яку зняли з сайту на початку квітня, з новим варіантом, щоб з’ясувати, що же доопрацьовувала редакція «Урядового кур’єра» більше двох місяців.
Було встановлено, що зі статті зник коментар представниці Асоціації міст України Оксани Продан та частина тези, яку наголошувала заступник голови Архітектурної палати України Ганни Кірій та яка завершувала матеріал.
Натомість змінився заголовок та з’явилися додаткові цитати голови партії «Слуга народу» та голови Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Олени Шуляк . Вона є ключовим лобістом містобудівної «реформи», яку через корупційні ризики Європарламент рекомендував не підписувати Володимиру Зеленському.
«Цікаво, що змінили і саму назву. Був: „Містобудівний кодекс вирішить спірні питання“, а тепер: „Містобудівний кодекс. Чи ухвалять документ до початку масштабного відновлення“. А це вже меседж, який розповсюджує Шуляк: „опоненти не поспішають писати кодекс, бо це ідеально для продовження корупції“. Нагадую, що історія з 5655 триває вже два з половиною роки. Якби за цей період Шуляк присвятила час роботі зі стейкхолдерами, ми могли б мати гарну реформу. Але ж на демократію немає часу», — зазначає Ганна Кірій.
Щоб додати цитати Шуляк, частину редакційного тексту трансформували у підзаголовки.
«Урядовий кур’єр» видалив матеріал і лише після наших запитів та резонансу у ЗМІ повернув «відредагований» текст. Додалися лише нові цитати Шуляка та зникли деякі цитати інших спікерів. Можна дійти невтішного висновку у тому, кому було вигідно таке цензурування. Рух ЧЕСНО знає про неодноразові спроби Олени Шуляк впливати на контент у ЗМІ. На щастя, здебільшого редакції витримують тиск із боку голови провладної партії. Цензура в демократичному суспільстві неприйнятна і має жорстко і безкомпромісно викорінюватися», — зазначає лідер Руху ЧЕСНО Віта Думанська.
Водночас Рух ЧЕСНО звертає увагу на те, що останній матеріал головного редактора Ірини Федорів, який вийшов на Українській правді та стосувався зум-кола з представниками Ради Європи, зник із сайту Interfax, який цей матеріал передрукував. Тепер його можна побачити на сайті Interfax тільки завдяки google-кешу, але за посиланням, де він був раніше, матеріал недоступний. Рух ЧЕСНО зберіг це посилання у вебархіві.
Матеріал стосувався онлайн-заходу з представниками Європарламенту, на якому була присутня Олена Шуляк, і з якого видалили на початку представників ЗМІ, громадського сектору, місцевого самоврядування та експертів. Залишилися лише політики та чиновники, які запевняли західних колег у тому, що законопроект 5655 якісний та актуальний для відновлення країни.
«Спочатку, коли цей законопроект готували до другого читання без оприлюднення проекту, без залучення стейкхолдерів, було зрозуміло, що це точно не про якісний парламентаризм. І рух ЧЕСНО це наголошував. Усунення з онлайн-заходів ЗМІ, експертів та політичних опонентів — це негідно і говорить про те, наскільки слабка позиція тих, хто просуває 5655. А цензура, яку ми бачимо і яку ми знаємо, — це ще один доказ того, яка якість цієї „реформи“. Такі дії не що інше, як загроза демократії. І ми вдячні західним партнерам за підтримку в ці нелегкі для країни часи та вимагаємо у голови провладної партії та її колег припинити тиск на ЗМІ будь-яких форм власності», — резюмує Думанська.
Нагадаємо, у грудні 2022 року, перед голосуванням у другому читанні, НАЗК зазначило, що містобудівна «реформа» 5655 має корупційні ризики. Рух ЧЕСНО закликав народних депутатів голосувати червоною кнопкою та оголосив маркерне голосування. За проект проголосували 228 народних депутатів, зокрема фігуранти Реєстру зрадників. Це майже мінімальна кількість голосів, потрібних для підтримки законопроекту.
Того ж дня необхідну кількість голосів набрала петиція з вимогою до Володимира Зеленського накласти вето на законопроект. Загалом її підтримали понад 42 тисячі українців, але за вісім місяців президент так і не відповів.
Наприкінці 2022 року на урядовому домені з’явився унікальний сайт pro5655.gov.ua.
2023 року Олена Шуляк неодноразово лобіювала 5655 навіть під час візитів до західних партнерів і продовжила це робити за підтримки віце-прем’єра Кубракова і після Резолюції Європарламенту, який закликав Зеленського не підписувати 5655.
Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО