Як три фірми захопили ринок закупівель томографів під час війни — імена медичних мафіозі
Навесні 2023-го ЗМІ звернули увагу на закупівлю томографа за 44,5 млн грн для обласного онкологічного диспансеру Київщини у фірми ТОВ "УМТ+" з групи Гаєвського, яка вже фігурувала у кримінальних справах. Новина згодом викликала неабиякий суспільний резонанс, відтак за цим фактом правоохоронці відкрили провадження через ймовірне привласнення бюджетних коштів. Хто стоїть за скандальною закупівлею, чи справді томографи купують за завищеними цінами, а також чи можна було придбати дешевший томограф за кошти платників податків? Детальніше – в аналітичній статті "СтопКору".
Закупівля томографу в обласний онкодиспансер
У квітні 2023 року комунальний заклад Київської обласної ради "База спеціального медичного постачання" мав намір придбати томограф для онкоцентру за 44,5 мільйона гривень, з яких 20 млн було передбачено з обласного бюджету.
Аукціон провели успішно, процедура закупівлі завершена, а 11 квітня замовник оголосив про намір придбати систему однофотонної емісійної комп’ютерної томографії у ТОВ "УМТ+".
Проте невдовзі на закупівлю звернули увагу наші колеги журналісти-розслідувачі, які з’ясували, що вартість томографа могла бути завищеною у півтора рази.
З’ясувалось, що два роки тому той самий постачальник ТОВ "УМТ+" продав такий самий томограф AnyScan S виробництва "Mediso Medical Imaging System Ltd" майже вдвічі дешевше – за 23,89 мільйона гривень.
Можливо за два роки ціна на той самий томограф й справедливо змінилася, у зв’язку з інфляцією та знеціненням гривні проти іноземної валюти. Та й комплектація скоріш за все була іншою.
Сам обласний онкоцентр хотів купити його у цього ж ТОВ "УМТ+" ще в 2017-му взагалі за 66,4 мільйона, але, зрештою, не знайшов коштів. Очолює онкодиспансер Київщини Алла Арешкович. Вона також балотувалася в Облраду і була заступницею очільника ОДА.
Реакція контролюючих та правоохоронних органів
При проведенні моніторингу ДАСУ (аудиторська служба) виявила відсутність обґрунтування відповідності розміру бюджетних призначень очікуваній вартості предмета закупівлі. Викрили й ще одне порушення: переможець тендеру ТОВ "УМТ+" не надав згоди на обробку персональних даних осіб товариства, тож згідно з законом, тендерні пропозиції мали відхилити.
Закупівлю перевіряв Антимонопольний комітет, однак порушень не виявили.
Після розголосу за справу взялись правоохоронці. За даними Київської обласної державної адміністрації, Бюро економічної безпеки України розслідує можливе розкрадання коштів на цьому тендері. Щодо перевірки всіх фактів КОДА звернулася й в СБУ.
"Ми вжили відповідні заходи та направили запити для надання пояснень комунальним підприємствам: замовнику КТ та тому, хто здійснював закупівлю. Наразі КОДА не направляла кошти на фінансування закупівлі, і не зробить, поки не матимемо відповіді на всі питання, що порушили правоохоронні органи" – зазначив у коментарі "СтопКору" голова Київської обласної державної адміністрації Руслан Кравченко.
Основні гравці ринку
Замовник (комунальна "База спеціального медичного постачання", далі "База"), організовуючи купівлю томографа для онкодиспансеру Київщини, дала бізнесу менше як тиждень на збір документів і підготовку пропозицій. Тендер провели за процедурою – відкриті торги з особливостями.
На тендер встигли прийти тільки два постачальники ТОВ "ПРОТЕК СОЛЮШНЗ УКРАЇНА" і ТОВ "УМТ+" , що протягом останніх років ділять між собою, особливо не змагаючись, аналогічні тендери.
Ймовірно, ціна томографа могла б обійтися платникам податків Київщини дешевше, якби на аукціон вийшли й інші учасники. Як це було, зокрема, під час аукціону, що місяць тому проводив Полтавський обласний онкодиспансер.
Хоча й тоді прозорістю закупівлі "не пахло", адже пропозиція переможця торгів, вже відомого нам ТОВ "ПРОТЕК СОЛЮШНЗ УКРАЇНА", не відповідала вимогам тендерної документації (файл "Технічні вимоги+тех опис (усунення невідповідностей).pdf" надали вже після кінцевого строку подання пропозицій). Тоді АМКУ зобов’язала "Полтавський обласний онкодиспансер" скасувати рішення про визначення "ПРОТЕК СОЛЮШНЗ УКРАЇНА" переможцем, але зобов’язання не виконали.
Згадані вже ТОВ "ПРОТЕК СОЛЮШНЗ УКРАЇНА" і ТОВ "УМТ+" – великі гравці на фармакологічному ринку. Зокрема ТОВ "ПРОТЕК СОЛЮШНЗ УКРАЇНА", у фаворитах в ДП "Медичні закупівлі України", що перерахувало компанії за товари і послуги загалом понад 1 мільярд 183 мільйони гривень. Основними дійовими особами компанії "Протек Солюшнз Україна" є Наталія Тугай та Олександр Єзерський , які разом із групою осіб і керують цією компанією. При цьому директором та офіційним підписантом документів є Андрій Скрипко.
"УМТ+" теж не пасе задніх виграючи найдорожчі тендери. До слова, компанія "УМТ+", що мала доставити томограф за понад 44 млн онкодиспансеру Київщини, входить до групи бізнесмена Костянтина Гаєвського і вже фігурувала у кримінальних справах щодо завищення цін, але успішно працює. Керує фірмою Юрій Терещук.
У 2022-2023 роках ще кілька українських лікарень давали по 45 мільйонів на придбання такого ж томографа, але ці закупівлі були непоміченими.
Чи є томографи дешевші?
У світі кілька популярних виробників таких томографів, що можна порахувати на пальцях однієї руки. Усі вони схожі за функціями, але різняться технічними характеристиками. Проте зокрема тендер київського обласного онкоцентру, за думку колег-журналістів, був прописаний під два світових бренди (саме ті, які постачають вищезгадані регулярні переможці тендерів).
При цьому є ще третій варіант відомого виробника томографів Siemens, який серед популярних апаратів найдешевший.
Такий у 2021 році купляли в Дніпрі за 16,4 мільйона гривень. Їх постачає держустановам ТОВ "АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП".
Хоча і це товариство, ймовірно, працює не надто прозоро на "Прозорро". В тому самому найдешевшому тендері від Дніпровської клінічної лікарні №4, простежується ймовірний слід прописування документації під ТОВ "АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП", що займається томографами Siemens. Про це свідчить скарга до АМКУ вже відомого нам "ТОВ УМТ+": в товаристві скаржилися на дискримінаційні вимоги в тендері, АМКУ погодився з порушеннями.
До слова, "Артек Медікал Груп" володіють директорка Наталя Курашко та Руслан Стретович. За даними наших колег, свого часу ця компанія використовувала номер телефону +380504416615, який також використовувала фірма "Бюро національних розробок" із групи бізнесмена Миколи Кузьми. Останній колись був помічником Сергія Пашинського і Раїси Богатирьової. Відсторонений від виконання обов’язків міністра охорони здоров’я Олег Мусій у 2014-му році говорив, що Микола Кузьма входив до тендерної мафії МОЗ, і що група людей у складі Миколи Кузьми, Бориса Литовського, Петра Багрія та Михайла Кучирка вже десятки років беруть участь у торгах і ділять між собою ринок медичних закупівель. Не маючи особливого досвіду в "оборонці", відомий у фармбізнесі Кузьма також фігурував у скандальній справі щодо закупівлі сотні броньовиків на пів мільярда гривень для МВС, у нього НАБУ проводило обшуки у справі щодо розкрадання бюджетних грошей на неякісній техніці за завищеними цінами. Сам Кузьма називав себе ідеологом створення бронемашини "Варта".
Так чи інакше, дешевший томограф є. Тож чому при наявності популярного аналога онкоцентри купують дорожчі ? Чому на практиці виникають такі розриви в вартості медобладнання? Як пояснив експерт "СтопКора" з медичної галузі, стверджувати який томограф кращий без експертизи (якою, до слова, наразі мають займатися правоохоронці у рамках порушеної справи) неможливо, тому що у томографів можуть різні технічні характеристики:
"Треба дивитися технічні характеристики, за рахунок чого той томограф дешевший. Може він без навігації, без новітніх приладів, яких потребує сучасне обстеження. Потрібно також дивтися скільки зрізів у дешевшого томографа, наскільки він потужний, яка його пропускна здатність (є прилади, що за годину можуть п’ять людей обстежити, а є які тільки двох). І тільки, якщо однакові технічні характеристики, тоді ми можемо питати, навіщо купляти такий самий томограф у три рази дорожче." - експерт "СтопКора" з медичної галузі
Часто закупівельники обгрунтовують бажання придбати конкретне обладнання вимогою лікарів, і їх можна зрозуміти, пояснює джерело "СтопКора" в медицині і наводить приклад.
"Є оперувальні ножиці фірми "Aesculap". Вони коштують близько 500$. Вони вважаються одними з найкращих, самозагострювальні, в руці лежать добре. Є "Golf" компанія, такі самі ножиці можна купити за 200 євро. Вони теж гарні, теж титанові, теж самозагострювальні, але вони інші: більший розріз роблять, не такого експертного класу. І є треті ножиці, що виробляє наша "Медтехніка". Вони не гірші ніж перші чи другі, але хороший лікар відчує різницю. Коли ти майстер, то звичайно ти хочеш чогось кращого. Так само і з обладнанням."
Лікар також розповів, що дорогий томограф апріорі не може бути поганим. Питання в іншому: чому він в Україні коштує набагато дорожче? За даними нашого джерела, на відміну від нових автомобілів, ціна яких в Європі та Україні майже однакова, вартість медичного обладнання відрізняється у два рази.
На думку журналіста Артема Поліковського, який неодноразово розслідував теми тендених закупівель у медичній галузі, відповідальні за розподіл коштів переплачують за медичне обладнання, бо діють у власних інтересах, а не в інтересах держави.
"Всі закупівлі у медичній галузі відрізнялися своєю нахабністю. Відповідальні за закупівлі вважають, що якщо вони купують обладнання, що слугуватиме на користь пацієнтів, то люди не мають туди лізти з перевірками. Таким чином чиновники найвищих рівнів намагаються збагачуватися на всьому, до чого мають доступ. Вони накидають грошей до вартості закупівлі, щоб самим мати можливість лікуватися у дорогих преміальних лікарнях або відпочивати за кордоном." - Артем Поліковський – журналіст-розслідувач
Хто займається розподілом коштів на медицину?
З 23 грудня 2022 року розподілом медичних коштів у області займається комунальне підприємство Київської облради "База спеціального медичного постачання" (ред. далі – "База"). Воно організовує всі закупівлі для 18 лікарень Київщини (окрім ремонтів та дрібних закупівель). Початкові тендерні документи готує лікарня, а в план закупівель вносить їх "База" та може "рекомендувати" виправити тендер чи в односторонньому порядку відкоригувати умови, якщо в документах буде обмеження конкуренції або дискримінацію учасників.
З 2022-го директор "Бази" Володимир Тимофійчук. До того, як піти в політику, працював журналістом, у 2019-му став помічником Олександра Куницького. А у 2020-му Тимофійчук обрався до Київської облради, де входив до будівельної комісії. За пів року після призначення Тимофійчука його підприємство зі звичайного складу стає одним із найвпливовіших у сфері. 23 грудня обласна рада зробила "Базу спецмедпостачу" централізованою закупівельною організацією.
Саме через "Базу" проходять чималі бюджетні кошти на закупівлі із ймовірно завищеними цінами та непрозорими, на думку журналістів, процедурами.
У коментарі "СтопКору" голова КОДА Руслан Кравченко зазначив, що в облдержадміністрації моніторять закупівлі, але не всі.
Коментарі щодо резонансної закупівлі ми маємо намір отримати і від обласного онкодиспансеру Київщини, замовника – "Бази спецмедпостачання", постачальника томографа за 44 з половиною мільйони гривень ТОВ "УМТ+", Бюро економічної безпеки України та Державної аудиторської служби.
Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО
Читайте більше новин по темі:
Распечатать