"Орбан просто "забронзовів": дипломат пояснив, як Україні будувати відносини з Угорщиною

"Орбан просто "забронзовів": дипломат пояснив, як Україні будувати відносини з Угорщиною
"Орбан просто "забронзовів": дипломат пояснив, як Україні будувати відносини з Угорщиною
Премʼєр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який неодноразово робив антиукраїнські заяви та продовжує зустрічатися з президентом країни-агресора РФ Володимиром Путіним, за час, проведений на посаді, "забронзовів". Всі кроки, який він як політик робить сьогодні – це популізм. Однак попри це з ним все одно треба розмовляти.

Про це сказав дипломат Орест Климпуш, який був Надзвичайним та Повноважним послом України в Угорщині у 1997-2002 роках. Він нагадав, що раніше Орбан був лібералом, частиною молодого покоління політиків, та нормально ставився до України та українців.

За словами Климпуша, Україна у питанні відносин із іншими державами шукає аргументів. Позиція Києва завжди полягала в тому, що він готовий враховувати позицію Будапешта, але водночас потребує взаємності.

Дипломат зазначив, що до переговорів з Угорщиною треба підходити з позиції розуму та з позиції майбутнього, а також бути готовими на тимчасові поступки (лише якщо нам це буде вигідно у майбутньому). Він закликав зважати не на одіозного Орбана, а на нормальних людей по обидва боки кордону.

"Україна вже сформувалася як дуже авторитетна держава на Європейському континенті. Наша перемога ще не завершена, але ми вже такими є. Угорцям варто розуміти: це ваш сусід і ви маєте бути зацікавлені у хороших взаєминах із такою сильною державою. Має бути позиція розуму і аргументів. "Дорогу осилить той, хто йде". Треба це починати і переконувати наполегливо", – сказав Климпуш.

Про що Україні говорити з Угорщиною

Дипломат виокремив три теми, які треба порушувати у спілкуванні з Будапештом. Це русини в Угорщині, мова навчання в угорських школах Закарпаття та Європейський транспортний коридор.

"Варто пам’ятати і про східну, гірську частину Угорщини, де проживає багато русинів. Я їжджу в ці гірські села. Там діти ходять  ув початкових класах у русинські школи. Треба розуміти це і не треба твердити, мовляв це населення якогось іншого племені. Це ті самі українці! Бо угорці сьогодні вважають, що автохтонних українців на території Угорщини нема. Вони дуже помиляються. Бо якраз ці русини – це давні, автохтонні українці, вони живуть там споконвіків", – зазначив експосол.

Він також нагадав, що у східній Угорщині дуже поширена греко-католицька віра, яку запровадили саме русини-українці. Угорці одночасно вважають греко-католицьку віру своєю, але твердять, що автохтонних українців в Угорщині нібито нема. Це є однією з проблем, якими мають займатися обидві країни.

Також із Угорщиною Україна має говорити від імені українських угорців, яким шкодять дії влади Орбана. А саме є шкідливими претензії, які вона мають щодо української мови навчання в угорських школах.

"Історично так у багатьох є – угорські меншини на території Румунії і Словаччини. Але словаки, а тим більш румуни нічим не поступаються Угорщині. А Україна має бути винятком через угорців Закарпаття? Звісно, що ні. Через те я вважаю, що Україні варто звернути увагу на історичний аргумент – питання гірської Угорщини, де проживають русини-українці. І варто говорити про те, що у великих містах Угорщини мають бути школи з українською мовою навчання – хоча б по одній на місто", – каже Климпуш.

Також важливим питанням є прикордонна територія, а саме спільне використання річки Тиса, будівництво водосховища, очисних споруд, а також переробка сміття. Крім того, проблемою для звʼязку Києва та Будапешта є те, що у нас із Угорщиною нема великих автомобільних переходів на кордоні.

"Ще з 1990-х йдеться про будівництво 5-го транспортного Європейського коридору. Угорці відтоді побудували 4-смугову дорогу на 150 км, але не довели 20 км до кордону з Україною. У той же час наша держава ніяк не може почати будувати цю дорогу. А нам необхідно вийти на кордон з великою дорогою через гори Карпати. За фінансування таких проєктів ми разом з Угорщиною могли б боротися в ЄС. Звісно, це після того, як наші відносини стануть конструктивними", – додав дипломат.

Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО

Читайте більше новин по темі:


Распечатать