Штрафи військовозобовʼязаним: що треба знати про рішення ТЦК і чи можна їх оскаржувати
Інакше вже з 17 липня за невиконання положень закону 3696-IX "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію" їх почнуть штрафувати. Спочатку – на 17 тисяч гривень, потім – на 25,5 тисячі.
Про те, чому проблеми можуть виникнути й у інших категорій населення України пише OBOZ.UA.
Штрафи вже зараз
Штрафи військовозобов’язаним почнуть виписувати вже з 17 липня, заявив речник Міноборони України Дмитро Лазуткін.
"Також надсилатимуться повістки "Укрпоштою". Причому для того, щоб вона вважалася отриманою, не потрібно ставити підпис", – сказав Лазуткін.
Утім, народний депутат із Комітету з цифрової трансформації Олександр Федієнко зазначив, що керівники ТЦК ще не до кінця розібралися з процедурою накладення штрафів та необхідними для цього оновленнями в адміністративному кодексі.
"Я можу сказати, що перші штрафи я прогнозую на вересень, не раніше, тому що ті керівники ТЦК, з якими я спілкувався, не всі ще розібралися безпосередньо з процедурою штрафів і роботою відповідних оновлень в адміністративному кодексі", – зазначив нардеп.
Але деяким військовозобов’язаним уже почали застосовувати адміністративне покарання у вигляді нових штрафів. Так, яскравий приклад – обставини справи №539/2247/24, яку розглянув 25 червня Лубенський міськрайонний суд Полтавської області. Ситуація така: чоловік побачив у додатку "Резерв+" про те, що перебуває в розшуку, добровільно прийшов до ТЦК і повідомив, що перебуває на обліку з 2008 року та має трьох дітей. Але йому виписали штраф у 17 тисяч гривень.
Утім, ця ситуація закінчилася хепіендом: чоловік рішення оскаржив, і суд став на його бік. У цій справі Феміда дійшла висновку, що ТЦК неправомірно кваліфікувало дії позивача: на момент вчинення інкримінованого правопорушення відповідного положення щодо штрафу не було.
Не всім щастить
Проте є й інші рішення. Одному військовозобов’язаному на Миколаївщині відправили повістку ще у липні 2022 року (принаймні так стверджують у ТЦК). У рішенні від 3 липня 2024 року у справі №484/3410/24 Першотравневий міськрайонний суд Миколаївської області зазначив, що неявка по повістці з липня 2022 року є адміністративним правопорушенням. А оскільки його було виявлено ТЦК вже після набрання чинності законом про посилення мобілізації (а саме – 6 червня 2024 року, коли чоловік прийшов на оновлення даних), суд ухвалив, що штраф у 17 тисяч гривень на нього наклали правомірно.
"Насправді Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить визначення поняття "продовження правопорушення". А головне – закон зворотної сили не має. І ті, хто не оновив дані, не став на облік, не повідомив про зміни у своєму сімейному становищі до 16 липня 2024 року включно, можуть бути оштрафовані лише за старими нормативами – від 3400 до 5100 гривень. І не треба розповідати, що закон був ухвалений у травні: спеціально було запроваджено перехідний період на 60 днів", – говорить юристка, колишня директорка Центру надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталка Костишин.
На її думку, з 17 липня може з’явитися значна кількість спірних рішень ТЦК, а штрафи виписуватимуться навіть тим, хто оновив свої дані.
Стали відомі перші результати місцевих виборів у Стамбулі та Анкарі
Читайте більше новин по темі:
Распечатать