Приховані мільйони: Як живе сім’я топпосадовця ДБР Ігора Гейди
Про це пише NV.
Офіційної біографії Гейди на сайті ДБР немає. У 2020 році з’явились дані про те, що його призначили на посаду, — у відомстві віднесли цю інформацію до службової, отже, не для розголосу. До цього Гейда очолював Харківський антимонопольний комітет, а ще раніше працював у СБУ.
Його дружина дивує своєю нерухомістю. Ірина Гейда не має жодного зареєстрованого бізнесу, проте це не заважає їй володіти просторою квартирою та паркомісцями в одному з елітних київських ЖК, придбаними в 2021 році за сукупною ціною в 390 тис. доларів. І це лише офіційна вартість цієї нерухомості.
При цьому на кінець 2019 року подружжя сукупно заощадило всього лише близько 37 тис. доларів.
Дружина посадовця через 9 місяців після придбання елітної київської квартири продала будинок у Харкові за 550 тис. доларів, хоча його вартість, зазначена в деклараціях самого Гейди, була суттєво меншою — лише 320 тис. гривень.
ЖК «Бульвар Фонтанів» розташований на Печерську. Він має закриту територію, двір без проїжджої частини та охорону. Саме тут Гейда у 2021 році придбала квартиру на 143,4 кв. м.
На сайті ЖК нині можна знайти оголошення про продаж схожого за площею житла з ремонтом за 600 тис. доларів. Гейда у квітні 2021-го заплатила за свою квартиру 340 тис. доларів. Трохи згодом, у червні, вона придбала у цьому ж ЖК два паркомісця по 687,5 тис. гривень кожне, — це близько 25 тис. доларів.
Нині майнові декларації посадовця приховані — згідно закону «Про запобігання корупції» ці документи можуть бути вилучені з публічного доступу, бо Гейда може підпадати під визначення особи, яка безпосередньо здійснює оперативно-розшукову діяльність.
У деклараціях за 2017-2019 вказано, що у той період Ірина Гейда ніде не працювала, а її чоловік очолював харківський Антимонопольний комітет (АМКУ), а також додатково отримував зарплатню від СБУ. Заробітки, які декларував Ігор Гейда у 2019-му — а саме близько 626,5 тис. грн, з яких майже 158 тис. складала пенсія, — не дозволили б його сім’ї придбати дороговартісну елітну нерухомість. Примітно, що жінка не має жодного зареєстрованого бізнесу, що могло б пояснити її стрімке збагачення.
З квартирою в «Бульварі Фонтанів» виникає ще одне питання — чи не була штучно занижена її ціна?
У квітні 2021 року квадратний метр житлової нерухомості у цьому ЖК від забудовника на оселю без ремонту коштував від 2 550 долларів. Отже мінімальна ринкова вартість квартири, яку придбала Ірина Гейда, могла сягати 365,5 тис. доларів.
Однак нерухомість дружина посадовця купувала не у забудовників, а на вторинці. Продавцем був харківський бізнесмен та член виконкому харківської міськради Олександр Харченко. Цей підприємець займається будівництвом, а його фірму «Трест Житлобуд-1» називають одним із найбільших місцевих підрядників.
За отриманими NV даними, у власності Харченка квартира пробула близько півроку. Придбав він її у вересні 2020-го за суму еквівалентну 340 тис. доларів. Тобто продав її Гейді за стільки ж, за скільки і купив.
Оскільки нерухомість у його власності пробула менше трьох років, Харченко мав сплатити 6,5% податку — близько $22 тис. на той момент. Якщо це так і було, то укладена угода з продажу квартири була для бізнесмена невигідною. Сам Харченко у короткій розмові казав, що продав квартиру, оскільки мав «складнощі з грошима», після чого попросив перетелефонувати пізніше.
Цікавий момент: оціночну вартість квартири, яку придбала Гейда, встановило ТОВ «Геоспектор». Власником цієї харківської контори є Олена Чернишева, а керівником — її чоловік Нестор Чернишев. Останній у 2014 році отримав вирок: у судовому реєстрі вказано, що Чернишев впливав на рішення про видачу трьох висновків державної експертизи на землю.
Квартира, яка нині належить Гейді, могла мати потенційні покращення — ремонт і відповідне наповнення, та знаходиться в елітному районі Києва, пояснює Щербан.
«Cукупність фактів, а саме невигідність правочину для попереднього власника цієї квартири, участь сумнівної експертної організації, а також відсутність підтверджених джерел доходу покупця, свідчить про можливість заниження вартості нерухомості. Ці обставини потребують перевірки з боку НАЗК та НАБУ», — підсумовує керівниця юрвідділу ЦПК.
Будинок за півмільйона
У власності Ірини Гейди був ще один цікавий об’єкт, який вона продала через 9 місяців після придбання елітної квартири.
У своїх деклараціях Ігор Гейда вказував, що з липня 2012 року його дружина володіє будинком у Харкові площею 398,6 кв. м. Його вартість на дату набуття становила 320 тис. грн, що еквівалентно близько 40 тис. доларів. Тобто квадратний метр обійшовся дружині посадовця десь у 100 доларів.
Відповідно до документів, які є в розпорядженні NV, дружина продала цей будинок у грудні 2021 року за 550 тис. доларів. У такий спосіб його ціна зросла більш ніж у 10 разів.
На супутникових знімках за липень 2012-го та травень 2022-го цього котеджу видно, що його площа за цей час не змінилася.
Водночас із інформації з профільного сайту Kharkov Realter зрозуміло, що у липні 2012-го ціна за кв.м у будинках віддалених районів Харкова сягала 530 долларів. Отже будинок Гейди тоді міг коштувати приблизно 211 тис. доларів.
США відправлять додаткові винищувачі та військових на Близький Схід
Распечатать