В Україні значно зросли ціни на овочі та хліб
Як пишуть "Факти", якщо для Херсонської, Запорізької, Миколаївської, Одеської областей, з яких "як правило йшли ранні овочі", головною проблемою стали тимчасова окупація чи військові загрози, то для Закарпаття, "яке теж давало чимало ранніх овочів", – дороге пальне.
"Зараз літр бензину – це 51 грн, і ви спробуйте його ще купити, бо стоїть черга. До того ж заправляють насамперед технологічний транспорт, і це точно не стосується машин, які везли ранні овочі з фермерських господарств до Києва. І ось ми отримали дефіцит, який призвів до того, що ціна на ранні молоді овочі точно на 40-50% вища, ніж торік", – йдеться у матеріалі.
Подорожчали й імпортні овочі, які "перекривають сьогодні чимало імпорту". Ранні імпортні овочі та фрукти доставлялися раніше в Україну морем, "переважно з Туреччини, Близького Сходу, Ізраїлю, Єгипту". Однак, наголошується, нині все це їде машинами через Балкани, Болгарію, Румунію, що "дуже довго і дорого".
"Крім того, зросли ціни на хліб, м’ясо та молочку. Це пов’язано зі зростанням цін на зерно та логістику. Водночас зараз ціни на зерно у світі вдвічі вищі, ніж в Україні, і якщо відкриються, розблокуються порти, то вартість підскочить і у нас. Тому ці продукти також можуть ще подорожчати", – наводить видання слова члена Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина.
Водночас він підкреслив: зростання цін на овочі вже практично зупинилося, а починаючи з кінця червня-початку липня ціни підуть вниз.
"Бо почнуть з’являтися молоді з Київщини, Житомирщини, Полтавщини", – зазначив експерт.
Припинять зростання ціни й з ще однієї причини – як не дивно, війни.
"В Україні всі баланси продовольства розраховані виходячи з 40 млн населення. Сьогодні через війну та евакуацію воно скоротилося майже на 10 млн, і, відповідно, на 27% зменшилася здатність внутрішнього ринку. Це означає, що буде надлишок продукції, ціни на яку не зростатимуть", – пояснив Пендзин.