Російська понтократія з ядерним кийком
Зате мені запам’ятався інший, який чомусь випав із загальновідомого історичного літопису, — листопад 1983 р. Почасти він затінений феєрверком перебудови, що незабаром почалася, але безодня, яка тоді розверзлася, справді не мала дна.
Що сталося? 23 листопада, після початку розміщення американських ракет у Європі, представники СРСР залишають переговори щодо обмеження озброєнь, що проходили у Женеві. Цьому передувало різке загострення відносин СРСР і після приходу до влади колишнього шефа КДБ Юрія Андропова. У березні 1983 р. Рональд Рейган назвав Радянський Союз «імперією зла», а 1 вересня, ніби для підтвердження цієї характеристики, радянським винищувачем було збито південнокорейський літак, загинуло 269 пасажирів та екіпаж.
Рейган назвав це «злочином проти людства, який ніколи не повинен бути забутий», «актом варварства та нелюдської жорстокості». 24 листопада генсек Юрій Андропов (якому залишалося жити лише два з половиною місяці) оголошує про збільшення кількості ракет, націлених на США.
Наводжу свій запис 26 листопада 1983 р. — і легко уявляю, що те саме я міг би написати зараз, майже через сорок років:
Цей запис, перечитаний сьогодні, викликає суперечливі почуття. З одного боку, вона втішає та обнадіює.
Хто б міг припускати, у тодішньому згущенні мороку, що через два роки світ стане іншим, а через вісім років «імперія зла» у тодішньому своєму обсязі та могутності припинить існування?
Але і інша думка. У СРСР було розроблено комплекс автоматичного управління масованим ядерним ударом, який називається «Мертва рука». Навіть після поразки країни ця система здатна завдати удару у відповідь по противнику і гарантувати його ядерне знищення. Цією здатністю вразити ворога до смерті після власної загибелі похваляються і нинішні пропагандисти — і в даному випадку не можна їм не повірити.
Режим не має жодного шансу на перемогу у світовій війні, якщо він захоче її розв’язати. Нема ідей, перспектив, економічних ресурсів. Немає жодного майбутнього, крім минулого, причому такого віддаленого, середньовічного, що йому не вижити у ХХІ столітті. Перемогти він не може, але знищити світ цілком. Заради чого? Заради куражу? Тріумфу живого всепереможного вчення - ?
Понтократія прийшла на зміну ідеократії як стратегія для підкорення країни та світу.
25 листопада 1983 р. Співробітники підприємства під час мітингу, що підтримує заяву Генерального секретаря ЦК КПРС Андропова про небезпеку перегонів озброєння. Фото: Юзеф Мосенжник, Володимир Репік / ТАРС
У радянські часи найвище стояли ідеї: комунізм, соціалізм, марксизм, ленінізм, матеріалізм — а кому потрібні ці «ізми»? Важливими є не ідеї, а понти. Кожен понт це ще одна демонстрація переваги, виграш в азартній грі. Зганьбити ворога, наплювати в суп сусіду, викрасти чужий секрет. Понт - одиниця кримінальної волі. Ще одна ганьба, заподіяна «партнерам», ще один знущання з чесного, образа гордого, загроза слабкому, приниження гідного. З таких понтів — відмітних знаків кримінальної гордості та куражу — і будується вертикаль.
— той, хто править за допомогою понтів (не плутати з пантократором — царем небесним у християнському богослов’ї). Слово «понт» (від франц. Ponte — «понтер», «гравець», «картіжник») у кримінальному жаргоні має широке значення: пускати пилюку в очі, обігравати за допомогою обдурювання, пред’являти знаки влади та соціального престижу. Понтократор показує чудеса спритності, набираючи понти, тобто. регалії блатної честі, опускаючи всіх суперників
У понтократора немає жодних позитивних засобів для самоствердження — жодних великих цілей, ідей, талантів, крім опускання інших.
Але не можна зводити все до понтів — точніше, у цих понтах є щось глибше, що йде в таку прірву, що може закрутитися голова. У фільмі Федора Бондарчука «Сталінград», гламурно-офіційному та малоталановитому, є одна пронизлива фраза, що ніби випливла з іншого рівня глибини. Німецький капітан у виконанні Томаса Кречмана зауважує: « ».
Замислимося про сенс того, що відбувається. Якщо шансу на перемогу немає, залишається помста як головна мета. Моральна відмінність у тому, що воля до перемоги диктується вірою, надією, любов’ю, а помста лише ненавистю.
В епоху Другої світової було ясно, в ім’я чого варто вмирати, хоча і тоді ненависть до ворогів таки переважала любов до соціалістичної вітчизни. Що ж казати про наш час! В ім’я якого кохання боротися? Чи єдина мета — помста більш вільним, заповзятливим, удачливим, тим, хто має історію, право, науку, техніку, прориви в майбутнє? І помста "братків" - "братам", які хочуть стати частиною цієї історії?
Часом здається, що політичні терміни, такі як «тоталітаризм», «лібералізм», «демократія», «імперіалізм», взяті з лексикону інших епох, вже прокручуються вхолосту стосовно сучасного (анти)світу. Для опису нинішньої ситуації більше підходять терміни в галузі психології, метафізики або навіть просто фізики. Може йтися про ентропію, про хаос, про закони термодинаміки, про загальну теорію систем. А ще точніше – про те, про що писали
Гоголь у «Мертвих душах»,Чаадаєв у «Філософічних листах» (які підписував «Некрополь», маючи на увазі Москву),Чехов у «Палаті № 6»,Платонов у «Котловані» і «Чевенгурі» (де є образ «мертвого брата», який притаманний людині).Загальне у всіх цих творів — уявлення про країну як про царство смерті, де мало хто залишився живим відчайдушно намагається врятувати себе і ближніх.
Напрошується термін (від thanatos — грецький бог, який уособлює смерть): посилення інстинкту смерті у суспільстві, його переважання інстинкту любові (еросом). Говорять, що мертві хапають живих; і що ближче вони до могили, то сильніша хватка. "Мертва рука" - це не тільки система автоматичного ядерного удару, це сила, яка тягне живих у царство мертвих. Вмираюче царство, йдучи, готове голосно ляснути кришкою труни.
Кульмінацію цієї загрози я вже пережив тоді в Москві, восени 1983 р. Мені було тридцять три, я мав трьох дітей, ніхто не хотів помирати. Тепер мої діти вже старші, ніж я був тоді, а мої онуки старші, ніж були тоді мої діти… Зараз важливо пам’ятати, що через прірву листопада 1983 р. незабаром був прокладений міст, яким людство перейшло в ХХI ст. Не слід плутати кульмінацію з розв’язкою, необхідно легко перевернути ще одну сторінку важкої і товстої книжки під назвою «Історія».
Автор: Михайло Епштейн , «АЛЕ»
Такого терору не було з часів заснування селища: наслідки обстрілу у Харківській області