Юлія Тимошенко: примадонна української політики, що не старіє
Коли Тимошенко з’явилася на Майдані в кріслі-каталці і взута в лабутени, у супроводі свого відданого соратника Власенка, то багатьом здалося, що вони вже десь бачили цю картину, лише у виконанні інших акторів. І справді, «тріумфальне повернення» Юлії Тимошенко дуже нагадувало кліп Алли Пугачової та Гарика Сукачова « Малий по-малу ».
Нагадували схожістю не лише антураж та міжряддя цих двох вистав, а й самі виконавці. Адже варто погодитись, що в українській політиці Тимошенко відіграє ту ж роль, що й Алла Пугачова у російському шоу-бізнесі. І навіть методи досягнення успіху та підтримки неминущої популярності у них практично однакові. Це талановиті озвучені проникливі тексти, це наближення до себе потрібних чоловіків, і найголовніше, це максимальна комерціалізація мистецтва та політики.
Але, як би хто не ставився до Юлії Тимошенко, можна ствердно сказати, що за всі тридцять років незалежності, в Україні не було іншої жінки-політика такого рівня, який мав таку високу популярність.
Походження: дідусі, бабуся, мама, батько
Тимошенко Юлія Володимирівна народилася 27 листопада 1960 року в Дніпропетровську і була записана в метриці під прізвищем Григян. Саме це прізвище свого часу стало причиною підвищеного інтересу до родоводу Юлії Володимирівни. Вже наприкінці 90-х пішли чутки, що вона вірменка, згодом Євген Червоненко заявив, що вона нібито вірменська єврейка. Чутки були розвіяні справжнісіньким розслідуванням, яким займалися, зокрема, політолог Кость Бондаренко та публіцист Дмитро Чобіт (що присвятив Тимошенко цілу книгу ). Сама Юлія Тимошенко запевняла виборців, що її батьки по батькові є латишами Григянусами, а всі батьки по мамі були «щирими українцями». Ну, а насправді?
Якщо починати з самого початку, то першим у цьому родоводі буде Кельман Гдалевич Капітельман, який після революції та Громадянської війни переїхав із рідного Нижнього Тагілу до Києва, де й оселився у квартирі якихось колишніх буржуїв на вулиці Артема (нині Січових стрільців), будучи , мабуть, червоний комісар. Його син Абрам Капітельман (1914 р.н.) після закінчення харчового технікуму був направлений до Дніпропетровська (нині Дніпро), де, працюючи на кондитерській фабриці, познайомився з технологом Марією Йосипівною Григян, дочкою залізничного провідника Йосипа Йосиповича Григана (репресований у , вийшов на волю у 1948, реабілітований у 1963). Чи був І.І. Григан латишем, невідомо (але вже точно не вірменином), проте він отримав кілька листів від родичів у Латвії, які стали приводом для його арешту. Після якого його дочка, мабуть, підправила своє прізвище на Ґриґян, щоб «зректися» батька — ворога народу. Чому вона просто не взяла прізвище чоловіка, незрозуміло.
1937-го у Абрама Капітельмана та Марії Григян народився син Володимир, з прізвищем якого теж не все ясно. Щонайменше можна припустити, що після загибелі батька на фронті 1944-го (при штурмі Севастополя) або з початком сталінської антисемітської компанії (кінець 40-х) він узяв собі прізвище матері.
Наприкінці 50-х молодий інженер Володимир Абрамович Григян одружився з диспетчером таксопарку Людмилою Миколаївною Телегіною (розлученою), яка в дівиці мала прізвище Нелєпова. А 1960-го у них народилася донька Юленька. Якогось українського коріння у Людмили Нелєпової-Телегіної не виявлено, зате її дідусем був Єрофій Неліпа (типове російське прізвище). Взагалі, біографія мами Тимошенко з якихось причин досі залишається таємницею за сімома печатками, густо замаскованою поспіхом написаними казками.
Про те, що Юлія Володимирівна здатна складати та «імпровізувати» на ходу, анітрохи при цьому не червоніючи, яскраво свідчив такий факт. У 2016 році, у прямому ефірі телеканалу «112» вирішила ще раз використати у своїх інтересах тему голодомору-1933, і заявила буквально таке: її бабуся, разом із її маленькою мамою, полями та лісами пробивалася через «загороджувальні загони», щоб вийти в місто і не померти з голоду. У цей момент чимало фанів Тимошенко співчутливо заплакали! Але ось невдача: її мама народилася 1937 року, тобто через чотири роки після голодомору, до того ж не в селі, а в Дніпропетровську. Спіймана на цій брехні Тимошенко навіть не подумала вибачатися!
Юлія Тимошенко: дитинство, юність, інститут
Коли Юлії Тимошенко було лише два роки, її батьки розлучилися. Володимир Абрамович Григян згодом знову одружився з Людмилою Войтенко, і 1969-го у нього народився син, також названий Володимиром — братом Юлії Тимошенко за батьком. Відносини з ними Юлія Тимошенко практично не підтримувала. А її вихованням займалася тітка (сестра матері) Антоніна Ульяхіна (у дівоцтві Нелєпова). На вдячність Тимошенко ще на початку 90-х зробила її гендиректором фірми «Беютага» (виробництво гранітних плит), а потім беззмінним головою дніпропетровської «Батьківщини». Сьогодні фірмою «Беютага», а також молочним бізнесом керує донька тітки Тоні, Тетяна Валеріївна Шарапова (двоюрідна сестра Тимошенко) та її чоловік Руслан Юрійович Шарапов.
Навчалася Юля Григян у дніпропетровській школі №75, яку закінчила 1977 року. За спогадами вчителів, дівчинка була «хорошисткою», відвідувала секцію художньої гімнастики і віддавала перевагу іграм у ляльках дружбу з хлопчиками — якими, вочевидь, і навчилася тоді «крутити».
До Дніпропетровського гірничого інституту (на факультет автоматики та телемеханіки) вона вступила лише 1978-го, мабуть, з другого разу. Причому, згідно з публікаціями у ЗМІ, на першому курсі вона носила вже мамине прізвище Телегіна (на зло батька?).
Тоді ж вона познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком Олександром Тимошенко – сином тодішнього голови Кіровського райвиконкому Дніпропетровська Геннадія Опанасовича Тимошенко. Як «попелюшка» із сім’ї диспетчера таксопарку примудрилася «підчепити» собі справжнього принца? За легендою, розказаною самою Юлією Володимирівною, це сталося нібито ще 1977-го, романтично та випадково: Олександр Тимошенко подзвонив їй, бо помилився номером. Розговорилися, потоваришували, стали зустрічатися.
Але її тітка Уляна у книзі «Юля, Юлечка» наводить більш прозову та прагматичну версію цього знайомства: влітку 1979-го студентка гірничого інституту Юлія Телегіна та студент Дніпропетровського університету Олександр Тимошенко працювали піонервожатими в одному таборі, де й дуже близько зійшлися. Вже 15 вересня вони зіграли весілля, а 20 лютого 1980 року у них народилася дочка Євгенія. Втім, якщо відібрати від дати народження дев’ять місяців, то виходить, що її батьки познайомилися, як мінімум, ще навесні, а не влітку 1979-го. Тож реальні подробиці їхнього знайомства залишилися їхнім особистим секретом. Ну а книга Антоніни Ульяхіної просто рясніє «неточностями».
Оскільки Юлії Тимошенко довелося піти у декретну академічну відпустку, її навчання перервалося до 1981-го. Відновлюватись у гірничому інституті вона не стала, і перевелася до чоловіка до Дніпропетровського університету (за допомогою свекра), на економічний факультет. Закінчивши його 1984-го, Тимошенко влаштувалася інженером-економістом на Дніпровський машинобудівний завод, який займався тоді випуском електронних компонентів протиповітряної та протиракетної оборони.
Юлія Тимошенко та її малий бізнес
Перспектива стати згодом головним бухгалтером заводу не спокушала амбітну Юлію Тимошенко. Але тут дуже доречно розпочалася «перебудова», яка легалізувала «кооператорство» і зняла цензуру із зарубіжної кінопродукції. А Геннадій Тимошенко якраз перейшов на роботу до облвиконкому, де очолив відділ кінофікації. Щоправда, таке «підвищення» більше схоже на опалу (керував районом — став керувати кінотеатрами), але слід враховувати, що докладна біографія Геннадія Тимошенко чомусь відсутня у відкритому доступі.
Як би там не було, це дало родині Тимошенко можливість відкрити не один відеосалон, а цілу мережу, яка приносить колосальний прибуток, який практично не враховується. Це дозволило швидко накопичити значний стартовий капітал. Крім того, за бажання відеосалони можна було використовувати для «відмивання» зовсім брудних бандитських (рекетирських, наперсточних) грошей.
1989-го подружжя Тимошенко оформила свою мережу відеосалонів як молодіжний центр «Термінал», який працює під егідою обласного комітету ЛКСМУ. Першим секретарем якого тоді був Сергій Тігіпко , а його заступником з питань пропаганди та культури Олександр Турчинов . Тоді Тимошенко і потоваришувала з Турчиновим, згодом зробивши його одним зі своїх найближчих соратників. Але найголовнішим її тодішнім знайомством, яке дало їй золотий квиток у чарівну країну великого бізнесу, став Павло Лазаренко, 1990-го обраний головою Дніпропетровської обласної ради.
Великий бізнес: КУБ
Знайомі характеризували Геннадія Опанасовича Тимошенко як людину із золотими руками, добрим серцем, але зовсім нездатну до бізнесу. Тому, працюючи за Павла Лазаренка, він зміг лише домовитися про участь свого сина та невістки у новому бізнес-проекті «Корпорація Український бензин» (КУБ), який запрацював у травні 1991 року. Її засновником був бізнесмен Олександр Гравець, чия офшорна фірма Somolli Enterprises Limited була співзасновником корпорації (85%) і надавала їй статусу СП, яке користується податковими пільгами. Втім, головним були не пільги, а фактична монополія на постачання палива для області, насамперед для сільгосппідприємств, яку забезпечив КУБ Павло Лазаренко (в обмін на частину прибутку).
Спочатку передбачалося, що главою сімейного бізнесу буде Олександр Тимошенко, а дружина буде за нього комерційним директором. Однак у Юлії Володимирівни виявилася надмірно розвиненою не лише комерційна жилка, а й інші комунікативні здібності — вона легко домовлялася з будь-ким і про що завгодно. Тож незабаром фактичним керівником КУБ стала Юлія Тимошенко, і з цього розпочався великий бізнес. Під питанням була лише її частка: офіційно Олександру та Юлії Тимошенко належали лише по 5% КУБ, проте вони також мали частку у Somolli Enterprises Limited, розмір якої залишився невідомим. Саме з рахунків Somolli всього за три роки (1992-94) на рахунки Лазаренка було перераховано близько ста мільйонів доларів — нечувана на той час сума!
Але КУБ займався не лише бензином та соляркою. 1992-го він став співзасновником корпорації «Співдружність», яка протягом 1992-95 р.р. була основним українським дилером російської газової компанії "Ітера" (постачаючи до 9 мільярдів кубів газу на рік). Із цього й розпочалася кар’єра Юлії Тимошенко як української «газової принцеси!». А партнерами Тимошенко по «Співдружності» було НВО «Інтерпайп», яке належало Віктору Пінчуку (майбутньому олігарху), його батькові Михайлу Пінчуку (засновнику сімейного бізнесу), його першій дружині Олені Аршаві (другою стане дочка Леоніда Кучми) та його тістю Володимиру Аршавеза ( облздороввідділу та приятелю Лазоренко). До речі, Антоніна Ульяхіна стверджувала, що Тимошенко та Пінчук познайомилися лише 1995-го.
Навесні 1995-го Юлія Тимошенко вперше опинилася за ґратами: її заарештували під час спроби сісти в літак рейсу «Запоріжжя-Москва» із 26 тисячами доларів у сумочці. Оскільки дніпропетровський губернатор Лазаренко був невеликим авторитетом для запорізької прокуратури, то визволяти Юлію Володимирівну із СІЗО довелося за домовленістю, яку їздив укладати особисто Віктор Пінчук.
Юлія Тимошенко. Ще більший бізнес: корпорація ЄЕСУ
А за кілька місяців особисті неприємності трапилися і в самого Пінчука, після чого «Інтерпайп» вийшов зі складу «Співдружності». Натомість 25 вересня 1995 року Павла Лазаренка було призначено віце-прем’єром України з паливно-енергетичного комплексу. Відразу після цього Юлія Тимошенко та Олександр Гравець перереєстрували КУБ у ЗАТ «Промислово-фінансовий концерн «Єдині енергетичні системи України», більш відомий як корпорація ЄЕСУ.
У ньому Гравець отримав значно меншу частку, ніж у КУБ, а незабаром і зовсім залишив ЄЕСУ, перебравшись від гріха подалі до Ізраїлю. Корпорація стала повністю сімейним бізнесом Тимошенко: вона обійняла пост президента, свекра призначила генеральним директором, чоловіка — гендиректором дочірньої компанії «Транспорт», на чолі інших структур ЄЕСУ поставила маму, тітку Тоню та двоюрідну сестру Таню. Але головна постать залишалася за лаштунками: Павло Лазаренко формально стосунків до ЄЕСУ не мав, проте саме він забезпечив корпорацію державним підрядом на постачання в Україну понад 25 мільярдів кубометрів російського газу на рік, зробивши її найбільшою приватною газовою компанією країни.
Про доходи Юлії Тимошенко тоді ходили легенди: говорили, що вона мультимільярдер і найбагатша жінка Європи, що вона може запросто скупити всі підприємства України. Проте точний розмір усіх тодішніх доходів не змогло потім встановити навіть слідство, яке напрацювало у справі ЄЕСУ понад 500 томів! Видимі ж витрати Тимошенко були відносно «скромні»: у середині 90-х вона відгрохала собі в центрі Дніпропетровська досить потворний особняк, а поряд виросли «хатинки» її мами, тітки та двоюрідної сестри. У «нульових» вся рідня переїхала до дорожчих і просторіших будинків під Києвом, але для преси Тимошенко зберегла свою стару квартиру в Дніпропетровську, в якій іноді показувала журналістам маму, яка нібито живе там.
Перші кроки у політиці. «Громада» та «Батьківщина»
1996-го деякі розумні люди порадили Юлії Тимошенко обзавестися депутатським мандатом. Можливо, це був сам Лазаренко, оскільки саме прем’єр допоміг їй блискуче виграти перевибори у 229-му окрузі на Кіровоградщині: він наказав протягом кількох днів погасити там багатомісячні заборгованості з пенсій та зарплат. Сама ж Тимошенко наобіцяла виборцям округу провести газ та воду, а також привезла 5 тисяч тонн вугілля для малозабезпечених сільських сімей. Як кажуть, зігріла теплом та словом! На подяку вона отримала понад 90% голосів — фантастичний результат плюс медаль Святої Варвари від митрополита УПЦ МП за пожертву на відновлення церкви.
За час свого першого депутатського терміну (січень 1997 – травень 1998) Юлія Тимошенко нічим особливо не виділилася. Спочатку вона увійшла до фракції «Конституційний центр», а після усунення Лазаренка з посади прем’єра стала заступником голови його фракції «Громада». Цікаво, що «Громаду» ще 1994-го створив Турчинов, згодом «подарувавши» партію Лазаренка.
Але перехід Тимошенко до радикальної опозиції був не стільки кроком на підтримку Лазаренка, скільки відповіддю на «репресії», які обрушилися на ЄЕСУ. На корпорацію наклали величезний штраф у розмірі 1,5 мільярда гривень (майже 900 мільйонів доларів за тодішнім курсом), у неї став відбирати акції підприємств, порушили низку кримінальних справ — фактично розоривши її вже до кінця 1997-го.
Другий депутатський термін розпочався для Тимошенко теж не дуже вдало: на виборах 1998-го на окрузі у тій же Кіровоградській області Тимошенко отримала лише близько 38%. Такою була оцінка виборців її невиконаних обіцянок!
Цікаво, що відтоді Тимошенко стала палкою прихильницею повністю пропорційної моделі парламентських виборів. Однак не тому, що так вона, будучи у першій п’ятірці партійного списку, гарантовано потрапляла до Ради. Просто Юлія Тимошенко однією з перших побачила перспективу продажу прохідних місць у списках в обмін на щедрі, часом багатомільйонні «пожертви».
Після втечі та арешту Лазаренка (лютий 1999), Тимошенко разом із Турчиновим покинула «Громаду» та заснувала власний політичний проект під назвою «Батьківщина» (де Турчинов надовго став її незмінним заступником). Потім вона почала пошук нових союзників та покровителів, вийшовши зрештою на оточення Віктора Ющенка.
Юлія Тимошенко та «Помаранчева» команда
У грудні 1999-го, на наполегливу раду Заходу та прохання українських націонал-патріотів, Кучма затвердив новим прем’єр-міністром України Віктора Ющенка, який відразу призначив Юлію Тимошенко віце-прем’єром з паливно-енергетичного комплексу. Отримавши у свої руки велику владу, Тимошенко негайно розпочала реформу української енергетики — яку багато хто назвав війною за перерозподіл у ній потоків та сфер впливу, боротьбою за приватизацію важливих підприємств. Що викликало різку реакцію «кучмівської еліти», яка стала тиснути на президента з вимогами відставки Тимошенко — що, зрештою, переросло у війну проти всього уряду Ющенка та заклало основи майбутнього політичного протистояння.
Як «попередження» у серпні 2000 у справі ЄЕСУ було заарештовано Олександра Тимошенко. Однак це зробило Юлію Володимирівну ще радикальніше. Вона підтримала акцію «Україна без Кучми», взяла під своє крило УНА-УНСО Шкіля, яке «відзначилося» під час вуличних бійок навесні 2001-го, скликала «Форум національного порятунку». Саме тоді Тимошенко навчилася звертатися до виборців натхненно, з надривом, голосячи про «зраду» та закликаючи до «перемоги».
19 січня 2001-го Тимошенко було відправлено у відставку (за мовчазною згодою Ющенка), а 13 лютого її було заарештовано вдруге у своєму житті — тепер на півтора місяці, по тій самій справі ЄЕСУ. Проте Печерський суд випустив Тимошенко на волю, оскільки вважав доводи звинувачення несуттєвими. Торішнього серпня на волю вийшов і її чоловік, який після цього остаточно перетворився на непублічного «домосіда». А ось Юлія Тимошенко купалася в променях зростаючої політичної слави.
До виборів 2002-го вона створила «Блок Юлії Тимошенко» (БЮТ), куди, крім «Батьківщини», увійшли «Собор» Анатолія Матвієнка та соціал-демократична партія. Тимошенко, яка раніше абсолютно аполітична і з великими труднощами розмовляла українською, старанно змінювала свій імідж. Її мова наповнилася західноукраїнськими словами та зворотами, вона стала постійно говорити про любов до України, зробила собі зачіску в стилі Лесі Українки (загалом сто років тому такі зачіски носили «народні вчителі»). Втім, противники Тимошенко її зачіску не оцінили, насмішкувато називаючи «бубликом» і жартома про «жінку з косою». Натомість фанати Тимошенко всерйоз почали називати її «українською Жанною д’Арк».
На виборах 2002 року БЮТ отримав 7,26% і 21 мандат, ставши основним політичним союзником Віктора Ющенка, який уже розпочав свою ходу до президентської посади. З цього моменту Тимошенко та Ющенко складали пару, що з’являлася разом майже на всіх великих політичних акціях помаранчевої опозиції. З огляду на зростання популярності Тимошенко. Ющенко був змушений наперед пообіцяти її крісло прем’єра — підписавши з нею у липні 2004-го угоду про коаліцію «Сила народу». І вона отримала бажане одразу після Майдану.
Два прем’єрства
Цікаво, що влітку 2004-го Головна військова прокуратура РФ порушила проти Тимошенко кримінальну справу за давання хабара якійсь високопоставленій особі. Після того, як у січні 2005-го Тимошенко була призначена прем’єр-міністром України, генпрокурор РФ Устинов застеріг її від відвідування Росії, погрожуючи арештом. Але вже за кілька тижнів він взяв свої слова назад, а до кінця 2005-го справу проти Тимошенко було закрито «по закінченні терміну».
Тим часом у Тимошенко вистачало проблем в Україні. Її перше прем’єрство було коротким і дуже незабутнім. Чи була в тому вина Юлії Володимирівни, чи справді підступи олігархів, але починаючи з весни 2005-го Україну почали трусити соціально-економічні кризи: подорожчання м’яса, дефіцит та подорожчання цукру та бензину. Народ почав бурчати, «синя» опозиція набиратиме сили. Закінчилося це політичною кризою: глава РНБО Порошенко звинуватив у всьому Тимошенко, а один із її найближчих соратників Олександр Зінченко, у свою чергу, звинуватив у корупції Порошенка та інших «будь-яких друзів» Ющенка.
У результаті президент відправив у відставку всіх, і з цього моменту відносини між Тимошенко та Ющенком стали дуже натягнутими: вони зберігалися якийсь час лише заради «помаранчевої коаліції». Але якщо політики ще вдавали, що працюють однією командою, то їхні фанати почали гризтися між собою одразу ж, з’ясовуючи, хто більше любить Україну, а хто лише обирає її. Прихильники Ющенка глузували з «юльків», а фанати Тимошенко, у свою чергу, з «ющів». Цікавий факт: на популярному «Форумі Української правди» (ФУП) одного разу було запроваджено спеціальну опцію, яка блокує для відображення слово «макака». Зроблено це було на прохання прихильників Тимошенко – самі здогадуєтеся чому!
На парламентських виборах 2006 року БЮТ отримав 22,3% голосів, значно перевершивши «Нашу Україну» Ющенка. Було очевидно, що більшість промайданівськи налаштованих українців симпатизують Тимошенко. І вона почала вимагати повернути собі крісло прем’єра, а також віддати її людям низку ключових постів у майбутній коаліції. Команди Ющенка та соціалісти не поступалися — і ця «коаліціада» затягнулася на кілька місяців, завершившись несподіваним «реваншем біло-синіх» (створенням коаліції ПР, СПУ та КПУ та уряду Януковича). Почалася нова політична криза, під час якої Тимошенко зайняла непримиренну позицію до нової парламентської більшості та уряду, вимагаючи від президента Ющенка рішучого розпуску Ради (як символічний жест вона прилюдно розпустила свою косу). Що й сталося влітку 2007-го.
За підсумками дострокових виборів НУНС та БЮТ вдалося сформувати коаліцію у 229 голосів (у 2010-му вона швидко розвалиться), яка з другої спроби затвердила Юлію Тимошенко на посаді прем’єра. Причому вже у вересні 2008-го ця коаліція фактично розпалася, а Тимошенко та Ющенко почали воювати один з одним, готуючись до президентських виборів.
Друге прем’єрство Тимошенко запам’яталося насамперед масовою роздачею «юлиною тисячі». Компенсувати радянські вклади обіцяли багато політиків, але найбільше масштабно підійшла до цього саме Тимошенко: всім вкладникам, починаючи з січня 2008-го, виплачували по 1000 гривень. Але оскільки охочих було багато, а ощадкаси важко справлялися з напливом, то черги займалися з ночі, люди втрачали в них свідомість, були навіть смертельні випадки.
Після деякого економічного підйому влітку 2008-го (в той рік Україна мала найбільший ВВП за всю історію), гримнула світова фінансова криза, яка вдарила по нашій країні надто боляче: вона обрушила гривню з 5 до 8 за долар і збанкрутувала десятки банків. Тимошенко звинувачувала у всьому голову Нацбанку Порошенка та президента Ющенка, ті ж заявляли про некомпетентність уряду. Потім почалася чергова українсько-російська «газова війна», після якої у січні 2009-го Тимошенко та Путіним (на той момент прем’єром РФ) було підписано нові газові угоди. За ними Україна відмовлялася від послуг компанії-посередника "РосУкрЕнерго" Дмитра Фірташа (за якими стояв Могилевич) і безпосередньо купувала його у "Газпрому". Але ціна на газ злетіла до 232 доларів!
Нарешті, наприкінці 2009 року Україну накрила хвиля «свинячого грипу», яка на щастя виявилася лише інформаційною. Але перелякані українці натовпом кинулися до аптек скуповувати маски та противірусні препарати, а Тимошенко розтратила сотні мільйонів гривень на термінову закупівлю за кордоном малоефективних ліків типу «Терафлю» (гомеопатичний препарат), та ще й утридорога. Це серйозно знизило рейтинг Тимошенко, незважаючи на всі її спроби докричатися до нації та переконати людей у тому, що «невинна я!».
Юлія Тимошенко, Вибори, Качанівка, Майдан
Президентські вибори 2010 року дали Тимошенко 45% голосів переважно у центральних, північних та західних областях, поступившись Януковичу з 48% голосів Південного Сходу. Через два тижні після голосування у Раді було сформовано нову коаліцію, яка відправила уряд Тимошенко у відставку. Однак її плани продовжити боротьбу за владу як лідер опозиції було порушено низкою безперервних атак з боку нової влади, яка закидала Тимошенко кримінальними справами.
Найгучнішою була справа за звинуваченням Тимошенко у зловживанні повноваженнями під час підписання газових домовленостей 2009 року. Йшлося як про усунення посередника «РосУкрЕнерго», так і про сумнівно законну конфіскацію у нього 12 мільярдів кубометрів газу, які потім «Нафтогазу» довелося повертати йому вже за новою високою ціною. БЮТ та інші опозиційні партії однозначно називали це політичними репресіями, такі самі заяви робив і Захід. І все ж таки Тимошенко посадили: 11 жовтня 2011 року їй винесли вирок у вигляді 7 років позбавлення волі.
Свій термін Тимошенко відбувала у Харківській виправній колонії на Качанівці, де вона незабаром «зіскочила на лікарню», виявивши у себе безліч хвороб. І ось що цікаво: незважаючи на обіцянки соратників щодо БЮТ та інших опозиційних політиків скоро звільнити їхню кохану Юлю, акції на її підтримку ставали все тихішими і нечисленнішими. Вже 2012 року від них залишилися лише гасла «Юлі — волю!».
І це було зрозумілим: соратники Тимошенко, створивши до парламентських виборів блок «Об’єднана опозиція» (задуманий ще Юлею Володимирівною), непогано розіграли тему її політичного переслідування — отримавши понад 25% голосів та сотню мандатів. Але потім Тимошенко стала ним як би вже й не потрібна. Влітку 2013-го «Фронт змін» Яценюка об’єднався з «Батьківщиною» (на чолі з Турчиновим), після чого почав міняти керівників регіональних організацій на своїх людей — фактично це було рейдерське захоплення Яценюком партії Тимошенко.
Фінал цієї історії відбувся на другому Майдані. Так, добрих три місяці українці, які протестували там, прикрашали все плакатами «Юлею — волю», але все ж таки цей Майдан був не про неї, і в нього були нові лідери. Тож радість Яценюка, який зателефонував з Тимошенко і радісно кричав «Юлю! Юля!» була якась нещира. Тимошенко ж переграла сама себе.
22 лютого Рада, яка спішно «переформатувалась», негайно «декриміналізувала» статтю, за якою була засуджена Тимошенко — тим самим не переглянула її справу, не виправдала її, а лише усунула причину її ув’язнення. За добу Тимошенко прибула на Майдан, зробивши, мабуть, грубу помилку, обравши інвалідне крісло та жалібний голос. Вона з’явилася туди не як звільнений лідер, спраглий дій, а як змучений колишній в’язень режиму, що перебуває при смерті — викликає співчуття, але не більше. Після цього Тимошенко вже не розглядалася як лідер політичних сил Майдану, поступившись цим місцем іншим. Що й підтвердили позачергові президентські вибори, на яких вона беззастережно програла свого давнього суперника Порошенка .
А потім вона мало не втратила і свою партію, коли до дострокових парламентських виборів 2014-го «Батьківщину» розколов фінальний демарш Яценюка, котрий відвів з неї до свого «Народного фронту» навіть колись вірного Тимошенко Олександра Турчинова. А разом з ними пішли й багато великих спонсорів партії, тож Тимошенко довелося значно знизити розмір «пожертвувань», пропонуючи прохідні місця у списку вже за набагато менші суми.
Після 2014-го та після 2019-го
Наступні роки політичної кар’єри Юлії Тимошенко можна було порівняти з «білими ночами»: хоч сонце й закотилося за обрій, але воно продовжує світити. Справді, починаючи з 2014 року Тимошенко могла розраховувати лише на депутатський мандат. У крісло прем’єра її не пустили б ні Порошенка зі своїм блоком, ні «Народний Фронт» Яценюка та Турчинова. Залишалося лише критикувати чинну владу, але й тут у Тимошенко з’явилися нові конкуренти в особі Ляшка та Саакашвілі.
І все ж таки Юлія Володимирівна серйозно готувалася до виборів 2019 року. Напирала на соціальні проблеми українців (особливо на тему тарифів), обіцяла припинити війну на Донбасі та вимагати з Росії компенсацію, прискорити вступ до НАТО. Вона навіть змінила свій імідж, остаточно розпустивши косу і вдягнувши великі окуляри — очевидно, шукаючи симпатій молодого та середнього поколінь. Наприкінці 2018-го деякі соціологічні опитування вже давали Тимошенко перше місце на виборах (друге Порошенко, третє Зеленському). Про можливість її перемоги заговорив Коломойський. Але прихильність виборців мінлива! І в результаті Тимошенко посіла лише третє місце, хоч і з непоганим результатом 13,4%. Трохи покричавши про фальсифікації та про те, що українці «упустили шанс змінити країну по-справжньому», Юлія Тимошенко змирилася і замовкла.
Як розумна жінка, Тимошенко швидко зрозуміла, що не тільки вона, а й майже всі політики «старої формації» списані Заходом в брухт — а їм на зміну мобілізовані молоді «соросята», з якими конкурують «квартальці» та лідери регіональних кланів. Пробиватись крізь них до прем’єрського крісла собі дорожче! Водночас у Тимошенко залишається безпрограшна популістська роль «матері-заступниці» бідного народу, яка завжди буде актуальною в Україні, особливо за нинішніх скрутних часів.
Джерело: skelet.info
Такого терору не було з часів заснування селища: наслідки обстрілу у Харківській області
Читайте більше новин по темі:
Распечатать