Новий розділ у світовій історії концтаборів відкрили російські загарбники
Брендан Хамфріс та Михайло Романов розповідають у виданні Riddle про так звані «фільтраційні табори» Росії на окупованих територіях України
Середина XX століття стала періодом різкого збільшення кількості місць масового тримання ув’язнених, найбільш відомими з яких були радянський ГУЛАГ та нацистські концентраційні табори. Їхніми попередниками були табори часів іспано-американської війни, табори «інтернування» та «транзитні» табори, що з’явилися в ході англо-бурської війни, а також інші види масового позбавлення волі в різних країнах. У ході двох світових воєн минулого століття протистоячі сторони побудували цілу низку таборів для «підданих ворожої держави», для військовополонених та переміщених осіб.
На інших континентах практикувалися інші форми масового позбавлення волі, іноді з інших причин. У 1915 році, а потім у 1932 році в бразильському штаті Сеара були побудовані концентраційні табори, що отримали назву «загонів злиднів». Їхньою метою було не дати сільській бідноті, що біжить від руйнівних наслідків Великої посухи 1877-1878 років. на північному сході країни, перебратися за найкращим життям у міста.
За словами Рафаеля Цавкко Гарсіа, «мета таборів і вибір їхнього розташування полягали в тому, щоб не допустити людей до столиці. Однак вони також використовувалися для виправдання „модернізації“ та „благоустрою“ міста на основі ідеї соціального дарвінізму чи „виживання найсильніших“ (означає, що одні люди з народження кращі за інших) і глибоко укоріненого забобону, що сільське населення ліниве і менш продуктивно, а значить, саме винне в своєму тяжкому становищі.
Одним із багатьох потрясінь після розпаду Югославії стала поява концентраційних таборів у Боснії на початку 1992 року. Світ жахнули фотографії низки виснажених чоловіків з поголеними головами — адже не можуть у Європі знову з’явитися концтабори! Протягом трьох років у Боснії сотні об’єктів інфраструктури використовувалися як табори.
Деякі з них, такі як центр попереднього затримання в шахтарському містечку Омарська, були визнані міжнародною спільнотою концтаборами і справедливо мають зловісну репутацію. Серед будівель та просторів, перетворених на центри масової концентрації ув’язнених та полонених, були і військові об’єкти, і готелі, і шкільні будівлі. Практика жорстокого поводження та насильства була постійною, незалежно від того, в яких стінах вона розгорталася.
Повномасштабне вторгнення російських військ до України у лютому 2022 року змусило світову громадськість звернути увагу на так звані «фільтраційні табори». Цей термін раніше використовувався у двох війнах Росії у Чечні, але своїми витоками він сягає періоду сталінізму.
До 1945 року понад п’ять мільйонів радянських громадян опинилися поза західного кордону СРСР. Серед цих радянських громадян були в’язні таборів військовополонених, які вижили, і ті, хто пережив рабську працю в концтаборах, колабораціоністи (як примусові, так і добровільні), а також різних приватних осіб-емігрантів. До репатрійованих, чи то добровільно, чи примусово, радянська влада ставилася з однаково глибокою підозрою — їх поміщали до «спеціальних таборів НКВС».
Хоча вважалося, що фільтраційні табори відрізняються від таборів ГУЛАГУ, вони сильно їх нагадували і як правило розташовувалися поблизу промислових центрів, де інтерновані могли безкоштовно працювати, поки розглядалися їхні справи. На відміну від ГУЛАГу, фільтраційні табори було ліквідовано у 1946 році.
Сьогодні в окупованих та незаконно анексованих РФ районах України діє ціла низка таких таборів. Дослідницькі та правозахисні організації, такі як Харківська група захисту прав людини та Єльська лабораторія гуманітарних досліджень, намагаються відслідковувати те, що відбувається в цих таборах, настільки точно, наскільки це можливо за наявної інформації.
У серпні 2022 року Єльська лабораторія гуманітарних досліджень опублікувала звіт, у якому «з високим ступенем достовірності» стверджується, що на Донеччині діє 21 фільтраційний табір. Далі укладачі доповіді виділяють чотири різні, хоч і пов’язані між собою функції цих таборів: реєстрація, зміст, вторинний допит та затримання.
Російська сторона бачить завдання процесу фільтрації у тому, щоб знайти та «затримати всіх бандитів та фашистів». На практиці це означає довільний арешт та затримання величезної кількості українських цивільних осіб.
Чоловіків роздягають та обшукують щодо наявності татуювань, які можуть свідчити про політичні погляди, або помітних тілесних ушкоджень, які можуть вказувати на участь затриманого у військових діях. Для встановлення політичних поглядів у інтернованих перевіряють вміст телефонів, вилучають особисті дані та задають питання, покликані викликати паніку, залякати або спантеличити. Люди можуть утримуватись під вартою до 30 днів. Незважаючи на жахливі умови утримання, російська сторона вважає ці табори місцями «адміністративного затримання», а не частиною каральної, пенітенціарної системи.
Програма «Співвітчизники»
На думку правозахисника Павла Лисянського, ці табори загрозливо схожі на табори, створені китайським урядом для перевиховання уйгурського населення. Російська програма перевиховання називається – з усією серйозністю – «денацифікація». В інтерв’ю каналу «Сьогодні» Лісянський пов’язує це насильницьке переміщення населення з російською держпрограмою «Співвітчизники», в рамках якої уряд РФ прагне поширити російський вплив на російськомовні меншини в сусідніх країнах, на так званий «Російський світ», або навіть репатріювати росіян, за межами країни.
Проте для Лисянського «Співвітчизники» — це брудна расистська спроба заселити віддалені сільські райони Росії людьми слов’янської зовнішності для [демографічного] протистояння етнічним меншинам. Отже, на порядку денному - "примусове переселення на Схід". Європа все це вже бачила.
Офіційні та неофіційні табори
Дослідження Харківської групи захисту прав людини показало, що російські місця фільтрації можна поділити на офіційні та неофіційні. До офіційних об’єктів належать в’язниці, школи та адміністративні будівлі — тобто місця, які певною мірою придатні для утримання людей. При цьому варто пам’ятати, що одним із таких офіційних об’єктів була в’язниця у Оленівці, яка була підірвана у липні минулого року, внаслідок чого загинуло понад 50 українських військовослужбовців.
Щодо неофіційних об’єктів, то серед них є підвали, гаражі, сараї, тобто місця, зовсім непристосовані для проживання людей, тим більше протягом тривалого часу. У них немає навіть елементарних умов та зручностей – світла, води, опалення та туалету. Організація Human Rights Watch опублікувала доповідь про це у вересні 2022 року.
У доповіді йдеться про таке: «У селах Безіменне та Козацьке в "ДНР" майже 200 осіб було фактично інтерновано після того, як вони пройшли процес фільтрації та отримали „квитанції про проходження фільтрації“, що свідчать про успішне завершення процесу. Понад 40 днів "ДНРівці" відмовлялися повернути інтернованим їхні паспорти та не дозволяли залишити село, тож люди змушені були шукати притулок у місцевих школах чи будинку культури в антисанітарних умовах із мізерним раціоном харчування».
У тій же ж доповіді наводяться інтерв’ю з людьми, які втекли з Маріуполя: «Багато хто описував страх, розпач і безпорадність, які вони відчували, прямуючи до пунктів фільтрації. Вони не знали, що на них чекає попереду, але розуміли, що повернення до жахів Маріуполя для них теж неможливе, тому вони вважали, що єдиним способом, який дозволить їм уникнути воєнних дій та небезпеки, є проходження цього процесу [фільтрації]».
Двогостра сокира
Процес фільтрації має на увазі не один, а два жахливі варіанти розвитку подій. Не пройти фільтрацію означає ув’язнення, тортури, навіть страту. Однак проходження фільтрації не є приводом для полегшення. Людям видається «квитанція про проходження фільтрації», що засвідчує успішне проходження процесу. Однак після цього їм одразу ж загрожує депортація до інших контрольованих Росією регіонів України або навіть углиб російської території. Згідно з звітом Єльської лабораторії гуманітарних досліджень, «свідки розповідають, що їх примушують, кажуть, що вони не мають іншого виходу, або вводять в оману щодо їх кінцевого пункту призначення, хоча є й ті, хто їде добровільно».
За даними агентства Reuters, станом на кінець вересня 2022 року до Росії було примусово депортовано від 900 тисяч до 1,6 мільйонів українців. Ця цифра включає велику кількість дітей. Російська сторона наводить свою статистику, визнаючи, що 400 українських дітей усиновили російські сім’ї. Мета кампанії фільтрації полягає в тому, щоб продемонструвати беззахисність та вразливість українців як групи та навіть позбавити їх громадянства. Практика фільтраційних таборів поширена і системна. Переважна більшість українських громадян, які опинилися на окупованих територіях або на територіях, через які проходили російські війська, стали жертвами фільтрації.
Зважаючи на те, що процедура фільтрації не регулюється законом і не гарантує прав затриманих, неможливо передбачити долю людей, які пройшли фільтрацію та депортацыю. Декому вдалося втекти з Росії, але вони меншість. Як правило, у тих, кому вдалося втекти, є фінансові можливості та опора на особисту мережу родичів та волонтерів. Для незаможних людей втеча неможлива, тому вони залишаються там, куди їх переміщає російська влада.
Фільтрація – це унікальна жахлива практика, форма гібридного геноциду. Не пройти процес фільтрації означає зазнати затримання, можливих тортур, навіть «зникнути». Пройти її означає стати жертвою величезного, мерзенного проекту етнічної чистки.
Брендан Хамфріс та Михайло Романов, опубліковано у виданні Riddle
ЗМІ: Викрито головного адміна скандального телеграм-каналу «Джокер», який пов’язують із Корбаном
Читайте більше новин по темі:
Распечатать