Третина українських банків збиткові, деяким структурам потрібна грошова підтримка - Нацбанк

Третина українських банків збиткові, деяким структурам потрібна грошова підтримка - Нацбанк
Третина українських банків збиткові, деяким структурам потрібна грошова підтримка - Нацбанк
Деяким українським банкам може бути потрібна підтримка акціонерів, тобто грошові вливання від них.

Про це йдеться в огляді банківського сектора у лютому, який опублікував Національний банк.

Регулятор нагадав, що проведе оцінку стабільності банківської системи, тобто її стрес-тестування. Але вже зараз ясно, що через війну у банків будуть проблеми з неповерненнями виданих кредитів, а збитки, що ростуть, доведеться покривати власникам.

"НБУ протягом 2023 р. проведе оцінку стійкості банків. За її результатами будуть визначені терміни для відновлення банками капіталу, а також графік скасування тимчасових регуляторних послаблень. Більшість фінустанов зможе відновити капітал завдяки майбутнім прибуткам, проте низка банків, ймовірно, вимагатиме підтримки акціонерів. З урахуванням висновків оцінки стійкості буде визначено стратегію роботи з непрацюючими активами", — йдеться у звіті Нацбанку.

У ньому також зазначається, що у 2022 році частка проблемних кредитів (NPL) найсильніше зросла у держбанках (без ПриватБанку) та в іноземних банках — на 14,2% та 13,7% відповідно. Загалом портфелі банківської системи вона досягла 41,1%.

З аналітичного звіту НБУ про стан української банківської системи можна виділити такі ключові висновки:

Збитковими за підсумками 2022 року стала близько третини українських банків — 21 установа із 67 чинних. У тому числі два держбанки: "Укрексімбанк" та "Укргазбанк". Збитки збиткових банків становили 20,8 млрд грн. Проте загалом за підсумками минулого року сукупно банківська система вийшла на прибуток 24,7 млрд грн, переважно за рахунок Приватбанку (показав прибуток 30,3 млрд грн).За 2022 банки скоротили кожне п’яте відділення. Найбільше у Харківській та Донецькій областях, а також у Києві та Херсонській області. На сьогодні не у всіх населених пунктах забезпечується надання банківських послуг.Попит на кредити з боку бізнесу впав, єдиний напрямок, який розвивався, — це кредитування за держпрограмою "Доступні кредити 5-7-9%". В портфелі, що обслуговується, частка таких кредитів досягла третини всіх валових гривневих корпоративних позик. Хоча навіть за нею темпи кредитування скоротилися на 0,2%, чекаючи зміни умов.Збільшення гривневих вкладень населення (на 31,2% у 2022 році) на банківських рахунках відбувалося переважно за рахунок зростання державних виплат. Насамперед у держбанках (включно з Приватбанком) — на 10,1%.За IV квартал 2022-го обсяг вкладів населення у гривні зріс на 8,3%. Але переважно це гроші на поточних (карткових) рахунках. Термінові (депозитні) вкладення збільшувалися активніше в інвалюті, ніж гривні. Що підтверджує девальваційні настрої у суспільстві.

ЗМІ: Викрито головного адміна скандального телеграм-каналу «Джокер», який пов’язують із Корбаном