Big money не пахнуть: як Євген Черняк (не) виходив із російського ринку
Першим було розслідування діяльності ELDORADO . Цього разу у нашому меню горілчаний бізнес родини Черняків: розповідаємо як справи у брендів Мороша, Шустов, Хортиця, демонструємо схеми власності та бізнес-відносини російських та українських юридичних осіб групи компаній Global Spirits з початку війни до квітня 2022 року.
У березні український Forbes опублікував новину: холдинг Global Spirits, якому належать бренди Хортиця, Мороша, Шустов, відкликав ліцензію на виробництво та продаж горілки в Росії. Сама компанія не постачає туди продукцію з 2014 року, додали в компанії.
Команді Molfar вдалося встановити, що родина Черняків справді продовжувала отримувати прибуток від бізнесу в Росії після 2014 року. А вже після лютого 2022 року, схоже, провела лише номінальні зміни у структурі свого російського бізнесу.
Євген Черняк та AMG-77 Investment Ltd
Важливим елементом історії є кіпрська компанія AMG-77 Investment Ltd. Саме через неї Євген Черняк — бізнесмен, учасник TOP 100 Forbes, автор каналу Big Money на YouTube, бізнес-спікер №1 у СНД — володів заснованою у нульових українською компанією Global Spirits. Покупцям компанія відома своїми алкогольними брендами - Мороша, Хортиця, Первак та іншими. Здобувши успіх на локальному ринку, Global Spirits вийшла на нові, серед них російський. Так було засновано Global Spirits Russia. Нею Євген Черняк також володів через кіпрську AMG-77 Investment Ltd.
За час свого існування AMG-77 Investment Ltd двічі змінила кінцевого бенефіціара:
2007-го замість Євгена Черняка власником компанії став його син Олександр Черняк молодший, на той момент 16-річний.У 2015 році, через рік після анексії Криму і початку війни в Україні, місце Олександра Черняка молодшого отримав його дідусь, батько Євгена — Олександр Черняк старший.Євген Черняк та Global Spirits Ukrainian
Кіпрська AMG-77 Investment Ltd володіла окрім Global Spirits Russia ще двома кіпрськими компаніями – Oxford AMG-77 Ltd та MSD Marketing System Distribution Ltd. Назви російської та кіпрських компаній нам важливі, оскільки саме під їх контролем перебували компанії, що ліцензували випуск горілчаних виробів Черняка у Росії. Таких компаній чотири.
ТОВ «Родник и К» є частиною Global Spirits russia (у 2022 змінила назву на Традиції успіху), володіє ТМ Шустов і Мороша.ТОВ «Торговий дім «Мегаполіс» - дистриб’юторська компанія, що є частиною Global Spirits Russia/Традиції успіху.ТОВ «Русский север» – юрособа заводу у Вологді, до квітня 2022 року власники – Oxford AMG-77 Ltd (99%) та Торговий Дім « Мегаполіс » (1%).АТ "Феодосійський завод коньяків і вин" - схоже входить до активів Global Spirits в Росії.Всі ці компанії відповідали за виробництво та дистрибуцію алкогольних напоїв Global Spirits у Росії та після 2014 року. Більше того, українська та російська гілки бізнесу продовжували співпрацю і після 2014 року.
Так виглядала схема власності до квітня 2022 року
Як і казав Черняк, з 2014 року припинилося постачання горілки. А решта продовжила йти в РФ: за даними порталу 52wmb компанії постачали комплектуючі — пляшки, етикетки, пробки. Крім того, імпорт йшов і з Росії в Україну.
З України до РФ
У 2015 році ТОВ « Українська Дистрибуційна Компанія » (до грудня 2020 року у власності Global Spirits) постачає ДЖЕРЕЛО і К безбарвні скляні пляшки Хортиця Стандарт.У 2017 році ТОВ «Українська дистрибуційна компанія» постачає «російську північ» безбарвні скляні пляшки Первак.З Росії до України
ТОВ «Глобал Спірітс Груп» - відомо про 29 постачання з Росії, серед яких:
1 постачання від ТОВ « Джи Еф Рус » (російський постачальник імпортних харчових продуктів) у грудні 2021;1 постачання у 2020 році від ТОВ "ТД Мегаполіс" By Order Of Global Spirits Amg Europe Ltd (Мегаполіс входить до російських активів GS);3 поставки ( 1 , 2 , 3 ) від ТОВ « Окіл Сато » (російський виробник етикеток) у 2021;24 поставки від « Виробниче Унітарне Підприємство Алкопак » (російський виробник упаковки для алкоголю), останнє у січні 2022 року.ТОВ «Глобал Спірітс Європа» (ДСЄ) отримувало від російського « Виробниче Унітарне Підприємство Алкопак » (російський виробник упаковки для алкоголю) 10 постачань пробок з логотипами до лютого 2021 року.Важливо підкреслити, що до 24 лютого 2022 саме кіпрської компанії AMG-77 Investment Ltd через ряд інших компаній належав весь алкогольний бізнес, ліцензований Global Spirits для російського ринку. А контроль за AMG-77 Investment Ltd мав родину Черняка.
Як і в Україні, у Росії бренд Хортиця та інші — мали сильні позиції та постійно входили до списків найсильніших із продажу. Компанія багато продавала і платила податки.
OSINT-спільнота Molfar нарахувала щонайменше $14 млн податків до бюджету Росії, сплачених підконтрольними AMG-77 Investment Ltd компаніями протягом останніх восьми років.
Податки, сплачені компаніями з 2014 по 2021 роки, згідно з ФНП та Ростатом та середньорічним курсом рубля до $
Не зневажав вести бізнес із Росії і батько Черняка, який також має завод із виробництва кабелю, «героїчну історію релокації» якого нещодавно описував Forbes.
Лише за два місяці 2022-го Запорізький завод кольорових металів, яким володіє та керує Олександр Черняк старший, поставив кабельну продукцію в Росії тричі ( 1 , 2 , 3 ) на суму $275 тисяч (за даними порталу 52wmb). Останнє постачання відбулося 24 лютого 2022 року.
Євген Черняк та його російський бізнес. Що змінилося після 24 лютого 2022 року
Компанія Global Spirits у перший день повномасштабного вторгнення відкликала ліцензію на виробництво та продаж продукції на території країни-агресора. Molfar послідував, що відбувалося далі.
Вже багато разів вищезгадана кіпрська компанія AMG-77 Investment Ltd перестає бути власником російських юридичних осіб у травні 2022 року. Новим власником усіх підконтрольних раніше «кіпріотів» російських компаній стає чоловік на ім’я Олександр Беспалов.
Інформацію про угоди не вдалося знайти ні українським, ні російським журналістам. Питання важливе: Хортиця була лідером із продажу на російському ринку. Чому завод-виробник та компанія-ліцензіат змінили власника, не демонструючи угоду? Зв’язатися з Беспаловим не вдалося, але для нього весь бізнес AMG-77 Investment Ltd не чужий.
Так виглядає схема власності на момент публікації цього дослідження.
Беспалов був головою правління АТ «Феодосійський завод коньяків та вин» ще 2020 року. У той же час він, ймовірно, працював у ТОВ «Торговий Дім Мегаполіс» . Іншими словами, ймовірно, Беспалов був менеджером кількох компаній, що належали кіпрській компанії, яка вже належала родині Черняків.
Практика американських та європейських компаній показує формат відчуження російського бізнесу на користь його менеджменту як один із способів залишити ринок. Сам Євген Черняк про це так не говорить, оскільки ніколи не визнавав, що має бізнес у Росії. Більш того, матеріали, що публікувалися на цю тему, піддавалися жорстокій цензурі та вилучалися з пошуку Google.
Саме до цієї публікації журналісти не знаходили його приналежність до кіпрської AMG-77 Investment Ltd, а отже, не вдавалося простежити і зв’язок із Oxford AMG-77 Ltd та MSD Marketing System Distribution Ltd, які контролювалися через згадану компанію. Отже, і до всього російського бізнесу.
Тому й угоди, схоже, ніякої немає: у нас просто пул компаній, які продають бренд номер один на ринку, платять кілька мільйонів доларів податку щорічно і мають понад три тисячі співробітників і змінюють власника. А Global Spirits russia змінює назву на зрозумілішу російському істеблішменту — Традиції успіху. Тихо і без зайвого галасу. Примітно, що Беспалов наголошує на своїй сторінці VK навчання в академії ФСБ та наявність громадянства Росії.
Що з брендами Хортиця, Шустов, Мороша у Росії зараз?
Всім українським брендам спробували знайти нову назву, яка не надто відрізнялася б від попередніх. Відповідно до реєстру, ТМ « Шустов’ » та «Мороша лісова» зареєстровані на «Джерельце та К» у вересні 2022 та січні 2023.
А що там славна козацька Хортиця? Нам вдалося отримати доступ до фотографій із «новим» брендом Хорта. Такі пляшки можна знайти, наприклад, у російських магазинах Ашан. Зазначений виробник - ТОВ "Русский север". ТМ «Хорта» з ідентичним написом не знайшли, єдина відома ТМ «Хорта» зареєстрована у 1992 році на запорізьке КП «Хорта» та не діє з 2001. Отже, далі буде?
Чому Черняка та російський бізнес досі пов’язують?
Серед усіх доказів, які, на нашу думку, прямо чи опосередковано вказують на номінальність угоди між AMG-77 Investment Ltd та Олександром Беспаловим, команда Molfar знайшла ще один.
У червні 2022 року, лише через місяць після «горілчаної угоди року», юрособа, яка може належати до української групи Global Spirits, реєструє ТМ «Шустов» на території Росії, а отже, компанія схоже продовжує бути присутньою на ринку Росії.
Юридична особа, яка зареєструвала ТМ «Шустов» у Росії називається GSH Trademarks Limited , компанія також володіє правами на ТМ «Хортиця» в Україні. У 2007 році власником GSH Trademarks Limited була кіпрська Oxford Amg-77 Limited, станом на лютий 2023 - Global Spirits Amg Europe Ltd. При цьому Global Spirits Amg Europe Ltd з 2021 року володіє реєстрантом Signa Consulting Trust Reg, у 2020-му володів Євген Черняк. Більш того, Global Spirits Amg Europe Ltd володіє українським ТОВ «Глобал спірітс груп».
Навіщо це робити?
Допустимо, щоб не втратити ринок. Знову ж таки, це типова практика для багатьох європейських компаній, що залишають російський бізнес місцевому менеджменту з правом викупу бізнесу протягом 5, 10 і навіть 50 років. Назва брендів змінювалася не сильно, форма пляшок, схоже, збереглася. Можемо припустити, що команда Черняка планує повернутись на великий алкогольний ринок Росії і тому не хоче втрачати з ним зв’язок. Як і заробітки.
А боротися є за що: за різними оцінками тільки на продажі Хортиця в Росії компанія могла заробляти понад $8 млн. щорічно.
"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили
Читайте більше новин по темі:
Распечатать