На Донеччині українські військові збили модернізований китайський дрон Mugin-5 – CNN
Деякі технічні блогери кажуть, що ці апарати відомі як "Дрон Алібаба", оскільки вони були доступні для продажу за ціною до 15 тис. доларів на китайських торгових майданчиках, включаючи Alibaba і Taobao . Виробник підтвердив, що це був їхній БПЛА, назвавши інцидент "вкрай сумним", йдеться в матеріалі CNN
"Це останній приклад модернізації та озброєння громадянського безпілотника після вторгнення Росії в Україну, що свідчить про швидко мінливі схеми ведення війни", - зазначили аналітики.
За їхніми словами, у ніч із п’ятниці на суботу Служба безпеки України повідомила виданню, що агенти CБУ, що знаходяться на території, яку утримує Росія, попередили, що звідти було запущено БПЛА і прямує до української мети.
Потім СБУ зчинила тривогу у військових частинах, що базуються на сході України, недалеко від Слов’янська. Близько другої години ночі в суботу бійці 111-ї бригади територіальних Сил оборони України почули безпілотник у небі і навіть побачили миготливе світло на ньому.
"Вздовж лінії фронту ми здебільшого весь час ведемо повітряну розвідку... Судячи з звуку та сигнального світла, військовослужбовці багато стріляли по БПЛА і збили його. Він летів на дуже малій висоті – досить близько, щоб його можна було збити з ручної зброї", – розповів журналістам 35-річний тероборонівець Максим.
Бійці показали уламки безпілотника, що лежали на лісовій підстилці. У носовій частині дрона видно кульову пробоїну, через яку той отримав значні пошкодження. Неподалік солдати також показали невелику лійку в землі, що утворилася через корисне навантаження БПЛА – бомби вагою близько 20 кг, яку українські воїни пізніше підірвали.
Видання CNN звернулося до міноборони РФ за коментарем щодо інциденту, але поки що не отримало відповіді.
У свою чергу, відставний офіцер британської армії та фахівець із безпілотників Кріс Лінкольн-Джонс пояснив, що на вказаному БПЛА Mugin-5 не було встановлено камери. За його словами, це означає, що дрон не можна було використовувати для спостереження, тож, по суті, це робить його схожим на "тупу бомбу".
"Цей конкретний дрон, який ми розглядали, був би набагато ефективнішим, якби в ньому була пристойна камера. Машина додає більше доказів теорії про те, що Росія не є військовою наддержавою, на яку світ міг розраховувати. Схоже, що це дуже грубий, нехитрий, не надто технологічний спосіб ведення операцій", – сказав він.
Експерт додав, що такі китайські БПЛА дуже дешеві за військовими мірками. На його думку, окупанти надалі використовуватимуть "набагато більше кустарної зброї", а українці мають зробити все можливе, щоб знешкодити її.
CNN наголошує, що у січні 2023 року "влада" тимчасово окупованої РФ частини Луганської області заявляла, що бойовики "збили Mugin-5, запущений українськими військами". Українські офіційні особи не коментували цей конкретний інцидент, але експерти вказали на докази того, що "обидві сторони у війні використали таку технологію".
"І Росія, і Україна використовували комерційно доступні китайські платформи, такі як ця, у тому числі в збройних цілях. У даному випадку Mugin-5 Pro, ймовірно, використовувався в ролі "бомбардувальника", а не як односторонній атакуючий БПЛА", – пояснив фахівець із розвідки зброї та боєприпасів, директор консалтингової служби Armament Research Services Н. Р. Джензен-Джонс.
За його словами, боєприпас, завантажений на безпілотник, швидше за все, мав "уламково-фугасну" конструкцію, яка була "простою і не дуже аеродинамічною". Також він додав, що механізм скидання бомби, мабуть, виготовлений із компонентів, надрукованих на 3D-принтері, а це "припускає, що БПЛА було швидко модернізовано".
Експерти кажуть: у міру того, як озброєння розвивається в режимі реального часу на полях битв в Україні, цивільні компанії, які стоять за технологіями, націленими на вбивства, тепер щосили намагаються знайти способи запобігти попаданню своєї продукції у військовий ланцюжок поставок.
"Ми не схвалюємо використання. Ми робимо все можливе, щоб зупинити це", - заявив CNN представник Mugin Limited , що виготовляє Mugin-5.
У попередній заяві, розміщеній на сайті компанії 2 березня, остання стверджувала, що "засуджує" використання своєї продукції під час війни, і заявила, що припинила продаж продукції до Росії або України на початку вторгнення.
Журналісти видання зв’язалися з напівдюжиною інших компаній, чиї електронні компоненти були виявлені у збитому БПЛА. Сюди входять сервоприводи MKS – виробника електронних тайванських електронних пристроїв.
"Деякі виробники БПЛА можуть використовувати сервоприводи MKS на своїх готових продуктах у військових цілях. Ми незадоволені цим, і це суперечить місії та баченню нашої компанії", - сказав представник MKS.
У заяві про відмову від відповідальності на сайті компанії також йдеться, що їхня продукція "заборонена" для будь-якого незаконного чи військового використання.
Датчик на модернізованій друкованій платі БПЛА був виготовлений компанією Novatel – частиною групи Hexagon, що базується в Канаді, яка займається постачанням у такі галузі, як сільське господарство, будівництво та автомобілебудування.
"Для всіх продуктів, контрольованих експортом, у нас є великі процеси контролю, щоб гарантувати, що вони поставляються відповідно до застосовуваних законів про експорт. У квітні 2022 року ми також вирішили заморозити всю діяльність у Росії", - сказав представник Hexagon.
Незважаючи на ознаки того, що використання БПЛА у цій боротьбі набирає обертів, український боєць Максим заперечує, що це стало "битвою дронів". На його думку, це не війна технологій, а насамперед "війна людей".
"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили
Читайте більше новин по темі:
Распечатать